Banská Bystrica 10. augusta (ČTK) - Desiatky, možno až stovky pracovných miest by mohlo Slovensku priniesť pestovanie liečivých rastlín. Trh v poslednom čase rýchlo rastie a spracovateľské firmy musia bylinky z veľkej časti dovážať zo zahraničia. Ročne sa na Slovensku spotrebuje viac ako 500 ton sušených rastlín. Projekty, ktoré mali priniesť prácu nezamestnaným, sa však väčšinou ani nezačali realizovať pre nedostatok financií.
"Pestovanie liečivých rastlín má perspektívu, no malo by sa robiť vo veľkom," povedal ČTK Ján Turošík, ktorý mal pred niekoľkými rokmi na starosti jeden z pilotných projektov v obci Bacúch pri Závadke nad Hronom. Turošík, ktorý je v súčasnosti starostom, počíta s rozvojom pestovania rastlín aj v budúcnosti, musí však začínať odznova. "Najskôr by sme chceli vytvoriť školiace stredisko, časom osiať aj väčšie plochy," povedal. Problémom pri týchto projektov je podľa neho ich dlhodobá udržateľnosť.
Podobné ambície má aj starosta Šimonoviec pri Rimavskej Sobote Emil Madarász. "Rastliny by mohli dať prácu 30 ľuďom z nášho mikroregiónu," odhadol starosta. Podmienkou pre začatie s týmto programom je dotácia 900.000 korún, o ktorú obec požiadala z Fondu sociálneho rozvoja. Za tieto peniaze by chceli v Šimonovciach nakúpiť poľnohospodársku techniku a sadbu, na sušenie chcú využiť súčasné kapacity v regióne alebo sušiť rastliny prirodzenou cestou. V obci je viac ako 100 nezamestnaných.
Jednou z obcí, ktoré sa s bylinkami zaoberajú najdlhšie, sú Hrnčiarske Zálužany v okrese Poltár. Pre nedostatok peňazí však projekt už niekoľko rokov stojí. Starosta Milan Markotán odhadol, že na prestavbu bývalej hasičskej zbrojnice na sušiareň by potrebovali okolo 700.000 korún. Tie však obec v rozpočte nemá. Na pestovanie liečivých rastlín chcel starosta nahovoriť miestnych podnikateľov, pre veľkú prácnosť však nikto neprejavil záujem.
Podľa Daniela Škodáčka zo spracovateľskej firmy Herbex je možné z jedného hektára osiatej plochy utŕžiť približne 300.000 korún. Osevné plochy sa aj na Slovensku postupne rozširujú a vo firme sa na možnosti pestovania a odbytu informujú aj ďalší starostovia. "Pestovanie je však náročné na čas," upozornil Škodáček. Vylúčené je využívanie chemických postrekov a náročné je tiež správne vysušenie rastlín.
Vlastimil Rezek fab