Bratislava 11. augusta (TASR) - Deti do šesť rokov najčastejšie potrebujú záchranu pri páde do hlbokých studní, z balkónov a otvorených okien, starších provokujú hromozvody, výškové komíny a stožiare vysokého napätia.
"Deti vo veku šesť až 15 rokov sa rady hrávajú tzv. hry odvahy, a okrem hromozvodov, komínov a stožiarov vysokého napätia záchranári zasahujú aj na skládkach železného šrotu, rozbitých betónových paneloch a po kúpaní sa v rýchlych a hlbokých vodách," uviedla pre TASR hovorkyňa Hasičského a záchranného zboru Alena Bučeková. Na čele akejsi "hitparády" najobľúbenejších aktivít detí cez prázdniny však kraľuje hra so zápalkami a prvé pokusy s cigaretou - vo vysokej tráve za panelákom, v prázdnom byte a dome, na skládke odpadu.
Podľa Bučekovej za prvý polrok tohto roku deti spôsobili 199 požiarov a škoda dosiahla 2,75 milióna korún.
To, že deti bývajú celé leto samy doma, však pridáva prácu aj polícii. Podľa zástupkyne hovorcu Prezídia Policajného zboru SR Marty Bujňákovej sú častými účastníkmi alebo obeťami dopravných nehôd, lúpeže, šikanovania, sexuálneho obťažované alebo dokonca zneužívania.
"Sú bezbrannejšie, tak sú viac ohrozené. Každý zodpovedný rodič by mu však mal od útleho veku vštepovať návyky bezpečného správania, aby sa vedelo v kritickej chvíli správne zachovať," upozorňuje Bujňáková.
Rovnako by nemal podľa nej rodič prezentovať na dieťati bohatstvo drahým oblečením, šperkami, mobilom a elektronikou, pretože to z neho robí potenciálny objekt páchateľa.
"Dôvodom páchania trestnej činnosti u maloletých je snaha mať to, čo majú rovesníci, a keď im to nemôžu zabezpečiť rodičia, chcú to získať lúpežou či krádežou," objasnila hovorkyňa polície.
Podľa psychológov by rodičia mali zásady bezpečného správania vysvetľovať deťom pokojne a najmä ich nestrašiť. A vysvetliť im, že ak v prípade ohrozenia nepomáha útek či volanie o pomoc, môžu aj klamať, kopať alebo inak zaútočiť.