ŽILINA 11. augusta (SITA) - Do konca septembra sú pre návštevníkov kaštieľa v Radoli na Kysuciach sprístupnené dve výstavy - Art glass design Mariána Kováčika a Klapot kolies v údoliach Bielej Oravy a Bystrice - 80.výročie vzniku Kysucko-oravskej lesnej železnice.
Pre priaznivcov výtvarného umenia je určená krehká krása skla z dielne Mariána Kováčika, ktorý pochádza zo Žilinského kraja. Autorova tvorba sa zameriava na sklo ako hmotu, ktorá má oproti iným materiálom veľa predností - lom, odraz svetla, lesk, krehkosť či ladnosť tvarov. Neoddeliteľnou súčasťou jeho práce je aj design a vývoj úžitkového nápojového skla, kde sa snaží uplatniť spojenie estetického a úžitkového charakteru danej sklenej plastiky, alebo výrobku. Kováčik patrí k mladej generácii výtvarníkov so zameraním na umelecké spracovanie a tvarovanie skla. Je absolventom Strednej priemyselnej školy úžitkového výtvarníctva v Lednických Rovniach, kde študoval odbor umelecko-remeselné spracovanie skla. V rokoch 1995 -1999 pôsobil ako designer v sklárni Bohemia Art Glass v Českej republike. V roku 1999 odišiel do Francúzska, kde sa tiež venoval spracovaniu skla. Neskôr pracoval vo viacerých ateliéroch so zameraním na výrobu dekoratívneho a umeleckého skla. Svoju tvorbu prezentoval na viacerých výstavách na Slovensku (Bratislava, Bardejov, Liptovský Mikuláš, Žilina, Dolný Kubín, Turčianske Teplice, Bojnice),a le aj v zahraničí (Frankfurt nad Mohanom, Lyon, Paríž). V súčasnej dobe žije a tvorí vo Francúzsku.
Druhá výstava v Radoľskom kaštieli zasa prináša komplexný pohľad na minulosť i súčasnosť jednej pozoruhodnej železnice, ktorá v minulosti vozila drevo z kysuckých a oravských lesov do Oščadnice k stanici celoštátnej železnice. Návštevník výstavy získava prostredníctvom odborných textov podrobný pohľad na najdôležitejšie udalosti v histórii železnice. Každodenný život železnice a jej zamestnancov približujú
nielen dobové fotografie z prevádzky, rušenia, záchrany technicky najcennejšej časti a jej funkčnej obnovy i súčasnej múzejnej prevádzky, ale aj pracovné nástroje, návestné a dorozumievacie prostriedky, uniformu zamestnanca lesnej železnice, faksimile a kópie významných dokumentov, mapky, grafy a ďalšie exponáty. Súčasťou prehliadky výstavy je aj videoprojekcia dokumentárnych filmov z histórie a súčasnosti železnice.
Agentúru SITA informovala Veronika Šarlinová z Kysuckého múzea v Čadci.