Kokava nad Rimavicou 11. augusta (TASR) - Vlastný pohľad na to, ako má vyzerať folklórny festival v rázovitom regióne, prezentujú v týchto dňoch mladí folkloristi a študenti etnológie v Kokave nad Rimavicou. Festival Koliesko, ktorý vznikol pred 12 rokmi, nesie dodnes svoju originálnu tvár.
"Koliesko je stále mladé, aj keď my, ktorí sme ho pred 12 rokmi zakladali, už nie sme najmladší," povedal TASR jeden zo zakladateľov festivalu Ivan Murín. Koliesko podľa jeho slov tvoria stále mladí ľudia, ktorí sa snažia predstavovať mladý folklór v podaní najmladšej generácie nositeľov tradícií z celého Slovenska. "Koliesko je iné aj tým, že je na ňom veľa malých pódií, kde sa prezentuje akýsi mikrosvet spracovania folklóru," dodal Murín.
Festival, ktorý pred rokmi vytvorili mladí nadšenci, je dnes akýmsi protipólom tradičným folklórnym akciám, ktorých sú na Slovensku stovky. Mladí si ho vytvorili k svojmu obrazu a stále sa snažia priniesť naň čosi nové. Mieša sa tu napríklad novodobá world music so zvukmi tradičných fujár, v komponovaných programoch znejú tklivé piesne z dedinských pohrebov, či naopak bujaré oslavné ódy na život.
Koliesko to však nie je len tanec, spev a hudba, ale aj semináre a prednášky o folklóre. Tento rok etnológovia hovorili najmä o terénnom výskume.
Jednou z otázok seminára bolo aj to, či je vôbec ešte niečo, čo sa dá v teréne študovať. "Seminár, ktorý mal rovnakú tému aj vlani, nám ale ukázal, že výskum má neustále veľké možnosti," pripomenul Murín. "Vyvstala nám napríklad téma novopohanstva. Mysleli sme si totiž, že folklór je niečo, ohraničené 18. a 19. storočím. Ukazuje sa ale, že korene folklóru zasahujú ešte stáročia dozadu. Jedna z otázok preto znela, či je toto vôbec možné skúmať, alebo sú to len fikcie," podotkol.
jop ed