Martin 12. augusta (TASR) - So starými aj novými spôsobmi spracovania a využitia včelích produktov - medu, vosku, propolisu a medoviny - mohlo sa dnes zoznámiť okolo 500 návštevníkov Múzea slovenskej dediny v Martine.
Pracovníci Slovenského národného múzea (SNM) v Martine v spolupráci s Okresným výborom Slovenského zväzu včelárov v Martine pripravili v skanzene národopisné podujatie nazvané Včelárska nedeľa. Turčianske medovnikárky predviedli svoju šikovnosť a krásu zdobenia medovníkov, nechýbali ani ukážky výroby a predaj sviečok z včelieho vosku.
Martinské SNM podľa jej odborného pracovníka Stanislava Horvátha spravuje 40 zdobených figurálnych úľov, ich najväčšiu zbierku v Európe. Pôvodné príbytky včiel mali tvar klátov z kmeňa stromu alebo boli zo slamy v tvare rôznych košov. Neskôr im človek dával rôzne ochranné znaky (kríže), alebo ich začal stvárňovať do rôznych ľudských, zvieracích alebo architektonických podôb. Slamené úle v podobe ľudskej postavy, čerta, vlčej papule a figurálne úle v podobe medveďa, vlka, mnícha a iných tvarov uvidia návštevníci v starom včelíne a v ovocnom sade zemianskej usadlosti z Vyšného Kubína. Staré včelárske náradie a pomôcky (drevené medomety, hlinené dymáky a iné), formy na pečenie medovníkov vystavovali v objekte z Oravského Veselého.
Turčianski včelári pripravili pre návštevníkov sklenený úľ, v ktorom mohli pozorovať nepoznaný život, prácu včiel i krásu včelej kráľovnej. Zasvätene im o včelách porozprával predseda turčianskych včelárov Boris Bukovský.
Od včelárov sa návštevníci martinského skanzenu mohli naučiť rozoznávať rôzne druhy medu - napríklad, aký je rozdiel medzi medom medovicovým a medom horským, ako vyzerá med z repky olejky, agátu a pod. Nechýbala ani ochutnávka medoviny. Starí Gréci ju považovali za nápoj bohov. Verili, že medovina a med majú magické a posvätné účinky, predlžujú život, dodávajú silu, umocňujú vitalitu a povzbudzujú myslenie človeka.