NÁMESTOVO/BOBROV 12. augusta (SITA) - Slávnostnou svätou omšou, ktorú celebroval spišský pomocný biskup Štefan Sečka, vyvrcholila dnes na kalvárii Bobrovského vŕšku v obci Bobrov na hornej Orave v Námestovskom okrese, mariánska púť k Nanebovzatej Panne Márii. Na púti, ktorá má v obci už vyše 100-ročnú históriu, sa zúčastnilo aj napriek daždivému počasiu, vyše 2,5-tisíc veriacich.
Hlavný celebrant pomocný biskup Štefan Sečka v homílii vyzdvihol, že skutočná mariánska úcta nespočíva v premenlivej citovosti, ale v nasledovaní života Panny Márie. „Dôležité je to, čo v pokore počúvala, prijímala a rozmýšľala, aj uskutočňovala vo svojom živote. Pravá mariánska úcta musí byť preto vždy biblická,“ zdôraznil. Poukázal na to, že ak sa úcta odcudzí od Písma svätého, prejde na plytčinu sentimentálnosti, citovosti, mágie, ba komédie, či tragédie. Sviatok Nanebovzatia Panny Márie považuje biskup Sečka za pozvanie k tomu, aby sme zanechali anarchický a konzumný spôsob života a aby sme si osvojili prístup k Božiemu slovu.
Cirkevná slávnosť v Bobrove sa začala už v piatok podvečer svätou omšou, vystúpením speváka Jiřího Zmožka z Čiech a duchovnou poklonou. Súčasťou sobotnej bohoslužby na kalvárii sa stal aj prastarý zvyk požehnávania kvetín a bylín. Okrem bohatého liturgického a duchovného programu na púti vystúpili aj spevák Richard Čaňaky so skupinou F.B.I. a skupina Kéfas. Dnes jej program ukončilo vystúpenie divadelného súboru študentov z Vysokej školy múzických umení v Kultúrnom dome s hrou Tajomstvo prázdneho hrobu. Predstavenie získalo na nedávnom celonárodnom festivale kresťanského divadla Gorazdov Močenok hlavnú cenu.
Hlavnými organizátormi púte k sviatku Nanebovzatia Panny Márie, ktorý katolícka cirkev oslávi 15. augusta, sú Rímsko-katolícky farský úrad v Bobrove, obec Bobrov, Hasičský zbor obce a ďalší. „Štrnásť zastavení krížovej cesty od farského kostola smerom na blízky kopec ku kaplnke Nanebovzatej Panne Márie, ktorá tu stála už od roku 1834, dal postaviť bobrovský rodák – kanonik Štefan Koštialik na začiatku 90. rokov 19. storočia,“ uvádzajú autori publikácie Krátka história Bobrovskej kalvárie, ktorú pri príležitosti tejto púte, vydali v obci tento rok. Po búrke v roku 1889, kedy bola kaplnka poškodená, ju v čase stavby zastavení obnovili. Pribudol vysoký kríž s korpusom Ježiša Krista, postavami Panny Márie, apoštola Jána a Márie Magdalény. Posviacka kalvárie sa uskutočnila 15. augusta 1894. "Slávnosť Nanebovzatia Panny Márie sa tu slávi v bohatej kombinácii liturgických obradov. Odpust sa slávi vždy dva dni, čo predstavuje veľkú raritu," hovoria autori publikácie.