SME

Pašované exotické zvieratá končia vo viváriu SPU

NITRA 13. augusta (SITA) – Pašované a štátom zhabané exotické zvieratá končia vo viváriu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre. Je tu 133 zvierat 28 druhov, z toho 99 hadov, 15 jašterov, ...

NITRA 13. augusta (SITA) – Pašované a štátom zhabané exotické zvieratá končia vo viváriu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) v Nitre. Je tu 133 zvierat 28 druhov, z toho 99 hadov, 15 jašterov, 17 korytnačiek a dva krokodíly. Ročne sem pribudne 30 až 50 zvierat, ktoré zhabali colníci, polícia alebo orgány ministerstva životného prostredia. Vo viváriu zostanú minimálne do rozhodnutia súdu o prepadnutí majetku v prospech štátu. „Podľa potrebných podmienok na chov potom buď zostanú u nás, alebo idú do jedinej štátnej zoologickej záhrady na Slovensku v Bojniciach,“ povedal pre agentúru SITA zakladateľ vivária Jaroslav Pokorádi.

SkryťVypnúť reklamu

Vivárium vzniklo v roku 2001 ako súčasť Botanickej záhrady SPU s primárnym cieľom - slúžiť ako záchytné stredisko pre štátom zhabané živočíchy, hlavne plazov. Plní však aj výchovno-vzdelávaciu funkciu a na exkurzie sem chodia škôlkari, žiaci základných a stredných škôl i vysokoškoláci. „Robíme zároveň aj odchov žiadaných druhov plazov pre slovenský trh. Tým pádom pašeráci nemajú dôvod ich pašovať z voľnej prírody,“ vysvetľuje Pokorádi. Najžiadanejší je veľhad kráľovský. Vo viváriu tento rok odchovali viac ako 20 jeho mláďat. Služby pracovníkov vivária využívajú aj policajti a colníci, keď potrebujú pomoc pri zaisťovaní pašovaných plazov. „Sme jediní na Slovensku, ktorí prakticky holými rukami manipulujú s krokodílmi či jedovatými hadmi,“ skonštatoval Pokorádi. Dodal, že najčastejším obchodným artiklom pašerákov sú suchozemské euroázijské korytnačky.

SkryťVypnúť reklamu

Najvzácnejšie druhy vo viváriu sú chránené dohovorom o medzinárodnej ochrane voľne žijúcich živočíchov a rastlín CITES. Patrí medzi ne napríklad krokodíl čelnatý alebo veľhad madagaskarský. Najväčším lákadlom pre návštevníkov je sedemmetrový pytón mriežkovaný, ktorý je jedným z najväčších hadov v strednej Európe. Okrem toho je tu štvormetrový pytón tigrovitý tmavý, korytnačka ostrohatá, ktorá je tretím najväčším druhom korytnačky na svete či varan oranžovohrdlí a varan smaragdový, ktorí pochádzajú z Papua Novej Guinei, a pašeráci ich schovávali v ponožkách. Veľkou atrakciou pre deti je kajman okuliarnatý, ktorého univerzite daroval starší manželský pár z Banskej Bystrice. Ako jediný zo zvierat vo viváriu nie je chovaný v teráriu ani klietke, lebo je odmalička zvyknutý na ľudí. „Je to rarita, pretože je to možno jeden z milióna kajmanov, ktorý nepovažuje človeka za predátora a nepriateľa,“ hovorí Pokorádi.

SkryťVypnúť reklamu

Hady vo viváriu sú zväčša škrtiče a nie sú jedovaté. Pracovníkov síce občas pohryznú, poranenie však nevyžaduje návštevu u lekára. „Nebezpečenstvo pri zaobchádzaní so zvieratami je limitované tým, že u nás pracujú len ľudia, ktorí majú minimálne päťročnú prax so zvieratami ako sú hady alebo krokodíly,“ zdôraznil Pokorádi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 982
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 831
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 160
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 430
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 095
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 631
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 230
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 835
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu