Zástupcovia dôchodkových správcovských spoločností (DSS) nevylúčili, že chystané zmeny pravidiel sporenia na dôchodok v budúcnosti napadnú na Ústavnom súde. Návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý pripravilo ministerstvo práce, má podľa nich právne nedostatky a naďalej chcú o ňom diskutovať. Výhodnosť sporenia na súkromných dôchodkových účtoch nedávno spochybnil premiér Robert Fico, zástupcovia DSS jeho kritiku odmietli.
"Návrh novely je z právneho hľadiska problematický," povedal dnes novinárom predseda Asociácie DSS (ADSS) Peter Socha. Najväčšie výhrady majú DSS naďalej voči možnosti ukončenia sporenia na dôchodkových účtoch. Nesúhlasia tiež s tým, že štát by neodvádzal za osoby na materskej dovolenke časť povinných dôchodkových odvodov na ich súkromné účty v DSS, ale celý príspevok do štátneho priebežného systému.
Plánovaná novela o sociálnom poistení je podľa ADSS právne problematická aj kvôli tomu, že vyradí niektoré osoby, ako napríklad matky na materskej dovolenke, zo sporenia v druhom dôchodkovom pilieri. "Z právneho hľadiska ide o rozpor so zásadou ochrany nadobudnutých práv. Dočasné vylúčenie z dôchodkového sporenia v druhom pilieri bude mať za následok zníženie výšky budúceho starobného dôchodku," dodal Socha.
VIDEO: Vyhlásenie dôchodkových správcovských spoločností
Ministerstvo práce pôvodne navrhovalo, aby vyše 1,5 milióna Slovákov dostalo na budúci rok od januára do konca júna možnosť rozhodnúť sa, či chcú vystúpiť z druhého piliera a nasporené peniaze voľne minúť. V konečnom návrhu však od tohto zámeru upustilo a ukončenie sporenia v DSS podmienilo presunom nasporenej sumy do Sociálnej poisťovne. "Ak bude komunikačná kampaň korektná, do štátneho priebežného systému by sa nemalo vrátiť viac ako päť percent sporiteľov," myslí si Socha.
ADSS nesúhlasia v novele zákona o sociálnom poistení ani s predĺžením doby minimálneho sporenia sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri. Ministerstvo práce totiž navrhuje predĺžiť túto dobu z 10 na 15 rokov. "Pritom na rokovaniach sme sa s ministerkou Tomanovou dohodli, že povinná doba sporenia zostane 10 rokov. Nechcem povedať, že sme boli podvedení, ale skôr si myslím, že úradníci ministerstva nezrealizovali v tomto prípade rozhodnutie ministerky," uviedol člen predstavenstva dôchodkovej správcovskej spoločnosti VÚB Generali, a.s. Viktor Kouřil. Podľa neho kvôli zvýšeniu povinnej doby z 10 na 15 rokov tak odídu z druhého dôchodkového piliera 47 až 52 roční ľudia, keďže dôchodkový vek je v súčasnosti 62 rokov.
"Navrhovaná novela umožňuje sporiteľom vystúpenie zo súčasného systému dôchodkového sporenia, čo predstavuje zásah do uzavretého právneho vzťahu, čo má charakter právnej retroaktivity, pričom zákaz retroaktivity je všeobecne adresovaný zákonodarcovi," uviedol na utorkovej tlačovej besede Socha.
VIDEO: Člen predstavenstva VÚB Generali, d.s.s., Viktor Kouřil o odvodoch
VIDEO: Peter Socha, predseda Asociácie DSS o zmenách v druhom pilieri
V súvislosti s minulotýždňovou tlačovou besedou premiéra Roberta Fica ADSS naďalej zvažuje právne kroky. "Právnici skúmajú kompletný prepis tlačovej besedy a pokiaľ im z toho vyplynie, že išlo o šírenie poplašnej správy tak nám to dajú vedieť," dodal Socha. Podľa slov premiéra občan ako sporiteľ v druhom pilieri nedostane vo výške dôchodku ani tú sumu, ktorú vložil do druhého piliera, pretože všetky dôchodcovské správcovské spoločnosti v rokoch 2005 a 2006 dosiahli kumulatívnu stratu od 1,45 do 1,73 mld. Sk. Člen predsedníctva ADSS Jozef Paška si zároveň dal preveriť možnosť právneho postupu v reakcii na zverejnenie videozáznamu z akcie jeho firmy. Podľa jeho slov je právny postup možný, pôjde však o jeho súkromné rozhodnutie.
Tri scenáre
ADSS si dala vypracovať právnu analýzu, ktorá počíta s troma možnými scenármi, ktoré môžu nastať po schválení novely o sociálnom poistení. Podľa prvého sa systém nezmení, to znamená, že príjmy systému dôchodkového zabezpečenia budú tvorené príjmami od občanov vo forme odvodov a z prenesených prostriedkov, ktoré boli do systému prevedené z výnosov z privatizácie. Podľa tohto scenára by sa tak v Sociálnej poisťovni (SP) vytvoril v rokoch 2006 až 2050 celkový dlh na úrovni 14 477 mld. Sk.
"Druhý scenár počíta s odchodom všetkých sporiteľov z druhého piliera, čím by sa všetky prostriedky zhruba 50 mld. Sk presunuli do Sociálnej poisťovne. Avšak podľa tohto scenára by sa v SP v rokoch 2006 až 2050 vytvoril dlh vo výške 19 385 mld. Sk," uviedol Socha.
Tretí scenár hovorí o odchode časti sporiteľov z druhého dôchodkového piliera, pričom dôchodcovské správcovské spoločnosti počítajú, že by to viedlo k jednorazovému odlevu príjmov do SP vo výške 15 mld. Sk. Takýto vývoj by mal podľa analýzy ADSS za následok deficitnosť SP v spomínaných rokoch vo výške 16 406 mld. Sk. "Z analýzy scenárov jasne vidieť, že čím menej ľudí je zúčastnených v druhom pilieri, tým vyšším objemom peňazí disponuje SP. Na druhej strane však bude musieť vyplácať SP vyššie objemy dôchodkov, čo spôsobí výrazne vyššie deficity," vysvetlil Socha. Navrhované legislatívne riešenie by tak pomohlo SP len krátkodobo. Podľa ADSS v prípade ponechania súčasného stavu dôchodkového systému bude v budúcnosti deficit štátneho rozpočtu udržaný pod 3 % HDP ročne, a v prípade zrušenia druhého dôchodkového piliera to bude viac ako 5 %.
Dlhodobé plánovanie je neisté
Zmeny pravidiel sporenia na dôchodok by mali podľa ministerstva riešiť deficit Sociálnej poisťovne, ktorá okrem iného priebežne zhromažďuje povinné dôchodkové odvody a vypláca z nich starobné a invalidné dôchodky. Úrad očakáva, že úpravy zlepšia hospodárenie poisťovne v najbližšom období zhruba o desať miliárd korún ročne. "Sociálna poisťovňa si zmenami krátkodobo polepší," pripustil Socha. V dlhodobom horizonte je však priebežný systém jednoznačne najdrahší a najmenej výnosný, doplnil.
DSS sa sťažovali, že pre neistotu pravidiel dôchodkového systému nemôžu dlhodobo plánovať investície s cieľom zhodnotiť peniaze sporiteľov. Opäť odmietli výhrady premiéra, ktorý nedávno poukázal na straty DSS v prvých rokoch podnikania. "Hospodárenie DSS nesúvisí s hospodárením dôchodkových fondov," zdôraznil Socha. Na investovanie peňazí klientov dohliada centrálna banka. Stratu firiem v uplynulých rokoch spôsobili napríklad reklamné výdavky DSS pri rozbehu činnosti.
Autor: SITA; VIDEO: Eugen Korda

Beata
Balogová
