Bratislava 14. augusta (TASR) - Slovenská republika by mala do roku 2010 vynaložiť na prevenciu proti kriminalite 120 miliónov korún. Vyplýva to z Návrhu stratégie prevencie kriminality v SR na roky 2007 2010, o ktorom bude v stredu rozhodovať vláda.
Predkladaný materiál by mal byť prvým krokom k naplneniu záväzku kabinetu v oblasti prevencie kriminality, pričom je postavený na piatich základných prioritách. Prvou je prevencia a zníženie kriminality detí a mládeže, v rámci ktorej by mala vláda intenzívne rozvíjať kriminológiu ako vednú disciplínu na vysokých školách či zvýšiť odbornú pripravenosť súčasných a budúcich učiteľov počas prípravy na svoje povolanie.
Ďalšou prioritou je zvýšenie bezpečnosti miest. Pomôcť v tejto oblasti by malo podľa materiálu aj zameranie sa na ohrozené skupiny obyvateľstva mesta, využívanie klubov a voľnočasových aktivít, komunitných centier a organizovanie dobrovoľných organizácií.
V budúcnosti by sa mala vláda sústrediť aj na prevenciu a elimináciu násilia na ženách a v rodinách, kde je podľa návrhu dôležité informovať ženy zo špecificky ohrozených a znevýhodnených skupín o neprípustnosti páchania násilia na ich osobe a o možnosti pomoci týmto ženám. Plusom v tejto oblasti by malo byť aj vedenie detí a mladých v školskom prostredí k formovaniu si predstavy o tom, aké správanie a postoje v otázkach rodinného násilia sa považujú za žiaduce.
Štvrtou prioritou je prevencia v oblasti obchodovania s ľuďmi. Hlavnými úlohami by tu mali byť rôzne preventívne aktivity, ako informačné kampane, terénna práca, zabezpečenie pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi a v neposlednom rade aj kvalitné objasňovanie takýchto trestných činov.
Poslednou doménou je pomoc obetiam zločinu, kde sa na základe návrhu žiada vypracovať štandardy služieb pre obete najmä v ich odškodňovaní, v činnosti trestnej justície či v liečbe drogových závislostí.
Ako ďalej z návrhu vyplýva, slabou stránkou Slovenska v oblasti prevencie kriminality je absencia legislatívnej úpravy predchádzania trestnej činnosti, nesystémové finančné zabezpečenie projektov sociálnej prevencie či nezáujem podnikateľského sektora o partnerskú spoluprácu v eliminácii kriminality. Problémom je podľa materiálu aj nedostatočné spolupodieľanie sa verejnoprávnych médií na zvyšovaní právneho vedomia a informovanosti občanov o systéme prevencie.
Naopak, ako silná stránka sa uvádza vybudovanie poradní Pomoc obetiam násilia či už schválené Stratégie prevencie kriminality na roky 1999 - 2006.