Vyhlásili to dnes zástupcovia súkromných zdravotných poisťovní. Valentovič naopak v minulosti opakovane kritizoval súkromné poisťovne, ktoré podľa neho žijú z peňazí poistencov bez toho, aby im prinášali potrebné služby.
"Rozhodnutiam chýbajú podklady, analýzy a dopady," povedal Igor Dorčák zo Združenia zdravotných poisťovní, ktoré zastupuje štyri zo šiestich slovenských zdravotných poisťovní. "Všetko sa robí na základe nejakého ´ciťáku´, že takto to bude lepšie," dodal.
Dokazuje to podľa neho niekoľko opatrení, ktoré chce ministerstvo presadiť. Napríklad do nariadenia o minimálnej sieti nemocníc vybralo presný počet zariadení bez toho, že by najprv určilo, aké kritéria musia spĺňať, povedal Dorčák. Nemocnice, ktoré sa do zoznamu nedostali, tak môžu podľa neho mať o objektivite výberu pochybnosti. Zároveň budú podľa neho poisťovne povinné s vybranými nemocnicami uzatvárať zmluvy, aj keď tie nedokážu zabezpečiť vybavenie, ktoré im ministerstvo predpísalo.
Ministerstvo taktiež podľa súkromných poisťovní nevyčíslilo, aké náklady si vyžiada rozšírenie preventívnych aktivít, ktoré by mala priniesť novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti. Zdravotníctvo pritom aj podľa ministra Valentoviča zápasí s nedostatkom peňazí.
Príkladom neodborného rozhodovania je podľa Dorčáka aj aktuálna požiadavka ministerstva, aby nemuselo vypracovať analýzu možného zlúčenia dvoch štátnych poisťovní. Nie je tak podľa neho jasné, či by to bolo pre Slovensko výhodné. Predstavitelia ministerstva vláde pritom sami navrhli, že štúdiu pripravia, povedal Eduard Kováč zo združenia poisťovní. O spájaní sa navyše hovorilo bez toho, aby boli do diskusie zapojení klienti Spoločnej a Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
"Nie je to také nečakané, lebo uvedomiac si, kto sú akcionári týchto poisťovní, je úplne zrejmé, že takýto proces nemôže byť jednoduchý, a preto skončil v takomto návrhu, ako je," povedal Kováč. "Treba si uvedomiť, že akcionárske štruktúry SPZ sú predovšetkým (ministerstvá) vnútro, obrana, spravodlivosť," dodal.
MZ obviňuje súkromné poisťovne z nečestného boja o poistencov
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR obviňuje súkromné zdravotné poisťovne (ZP) z nečestného boja o poistencov. Hovorkyňa MZ SR Silvia Balázsiková dnes uviedla, že súkromné ZP zneužívajú na nekorektný nábor poistencov uznesenie vlády SR.
"Doslova zneužívajú predmetné uznesenie vlády na nekorektný nábor poistencov, o čom svedčí napríklad získavanie poistencov podvodom na úkor Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP), keď náboroví pracovníci začiatkom júla klamlivo informovali poistencov, že SZP od budúceho roka zanikne," uviedla Balázsiková.
Vláda uznesením uložila ministrovi zdravotníctva Ivanovi Valentovičovi vypracovanie analýzy možného zlúčenia dvoch štátnych ZP. MZ neskôr navrhlo odložiť vytvorenie jednej verejnoprávnej poisťovne spojením Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) a SZP na obdobie po prijatí eura.
"MZ SR odmieta obvinenia Združenia zdravotných poisťovní (ZZP) z nekoncepčnej práce a z podliehania lobistickým tlakom," uzavrela Balázsiková s dodatkom, že zneisťovanie verejnosti a sektoru zdravotníctva možno pripísať práve ZZP a v ňom zoskupeným zdravotným poisťovniam.
ZZP nesúhlasí so zavádzaním registrov zdravotných údajov a rajonizáciou
Združenie zdravotných poisťovní zároveň dnes kritizovalo návrh Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR na novelizáciu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá umožní zhromažďovanie osobných a zdravotných údajov všetkých prijímateľov zdravotnej starostlivosti v Národnom registri základných zdravotných údajov. Novela súčasne zavádza rajonizáciu, v ktorej ZZP nevidí odborné opodstatnenie."Chorobopis každého z nás bude uložený v Národnom centre zdravotníckych informácií (NCZI) v centrálnych, alebo v národných registroch," vysvetlil dnes na tlačovej besede prezident ZZP Igor Dorčák. Ako povedal, evidované budú údaje o zdravotnom stave každého občana s tým, že k takýmto údajom budú mať pravdepodobne prístup aj pracovníci NCZI, a nie iba medicínski pracovníci, ako to umožňuje súčasná legislatíva.
Navrhované ustanovenia o zavádzaní Národného registra prijímateľov zdravotnej starostlivosti a Národného registra základných zdravotných údajov sú podľa predstaviteľov ZZP v rozpore s Ústavou SR a medzinárodnými dohovormi, ktorými je Slovenská republika viazaná. Sústreďovanie veľkého množstva citlivých osobných údajov v rukách jednej inštitúcie je podľa ZZP neopodstatnené a potenciálne zneužiteľné.
Rezort zdravotníctva SR sa zneužitia registra neobáva. "Bude zabezpečený tak, aby nebol zneužiteľný," uviedla pre TASR Eva Slováková z Komunikačného odboru MZ SR. Rezort tiež nepokladá zhromažďovanie zdravotných údajov občanov za zásah do súkromia.
Predstaviteľom ZZP chýba aj odborné odôvodnenie zavedenia rajonizácie a kritériá, na základe ktorých bude vykonaná. "Navrhovanou rajonizáciou dôjde k uzatvoreniu siete pre všeobecných lekárov, gynekológov a zubných lekárov a z toho vyplývajúce riziká," tvrdí ZZP.
Ako obmedzovanie pacientov vnímajú zástupcovia ZZP opätovné zavedenie povinnosti mať odporúčanie na vyšetrenie u lekárov- špecialistov od všeobecných lekárov. "Vnáša to zbytočný chaos do systému," povedal Dorčák.
Autor: mš

Beata
Balogová
