Bratislava 14. augusta (ČTK) - Pred neprimerane vysokými úrokmi pri spotrebiteľských úveroch by mal ľudí od budúceho roku chrániť prísnejší zákon, ktorého návrh dnes odobrila Legislatívna rada vlády. Nové pravidlá by mali zároveň zamedziť tomu, aby ľudia prišli o svoj majetok pre nevýhodné podmienky pri dobrovoľných dražbách. Novinárom to dnes povedal minister spravodlivosti Štefan Harabin.
Vláda si bude môcť vybrať z dvoch základných návrhov, ktoré majú pomôcť bojovať proti úžere. Podľa jednej z alternatív by neprimerané úroky vrátane poplatkov pri spotrebiteľských pôžičkách mali byť zakázané, pričom horný limit by bol v súčasnosti zhruba 30 percent. Ďalšou možnosťou je, že takéto úroky budú znižovať súdy. Zmeny by sa mali podľa Harabina dostať na rokovanie parlamentu v septembri.
V prípade sporných nevýhodných zmlúv sa už v súčasnosti môžu občania obrátiť na súd. Ľahko dostupné takzvané rýchle pôžičky s vysokým ročným úročením ponúka v súčasnosti na trhu niekoľko nebankových spoločností.
"Súčasné poskytovanie a požičiavanie peňazí je v mnohých prípadoch štátom tolerovaná úžera," odôvodnil minister pripravované zmeny. Podľa ministra existujú totiž stovky prípadov, keď občania prišli o svoj byt pre niekoľkotisícové pôžičky.
Nová úprava by mala preto tiež sprehľadniť proces dobrovoľných dražieb. Po novom by sa mala napríklad stanoviť dolná hranica, za ktorú bude možné vydražiť byt, ktorým dlžník založil svoj úver. "Občan bude môcť prehľadne kontrolovať priebeh dražby a bude mať možnosť jej predísť," povedal Harabin. Zabrániť by sa malo podľa neho tiež vysokým odmenám pre dražobné spoločnosti. Majitelia nehnuteľností by mal byť zároveň lepšie informovaní o konaní dražby. Pôvodný vlastník by po splatení dlhu mal získať späť vlastnícke právo k nehnuteľnosti.
Ministerstvo sa podľa Harabina pri novele dohodlo na "prijateľnom kompromise" so Slovenskou bankovou asociáciou a ministerstvom financií. Banky totiž kritizovali snahu obmedziť výšky poplatkov a úrokov pri spotrebiteľských úveroch a pôžičkách. Pôvodne ministerstvo navrhovalo strop úhrnu poplatkov a úrokov na úrovni päťnásobku základnej úrokovej sadzby určenej Národnou bankou Slovenska, v súčasnosti teda asi 21,25 percenta ročne.
Najnovšie by mal byť limit podľa jedného z návrhov ministerstva sedemnásobkom základnej sadzby, čiže asi 29,75 percenta ročne, prípadne by mohol tvoriť 30 percent ročne zo sumy poskytnutého úveru. Ďalšou možnosťou je, že by tvoril ročne dvojnásobok priemerných úrokových sadzieb požadovaných bankami pri spotrebiteľských úveroch, čo by v súčasnosti predstavovalo asi 28 percent.
fab fil