Najnovšie výsledky výskumu starého hradiska z ôsmeho a začiatku deviateho storočia predstavili archeológovia na stretnutí, ktoré sa dnes konalo v Bojnej v okrese Topoľčany.
V archeologickej lokalite nad obcou robia výskumníci z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre pod vedením archeológa Karola Pietu prieskumy už od roku 2004. Podľa Karola Pietu sa na archeologických prácach v Bojnej podieľajú stovky ľudí z niekoľkých krajín.
Doteraz našli a zdokumentovali mnohé nálezy pochádzajúce z počiatkov národných dejín Slovákov, popri iných vzácne ranokresťanské pamiatky. V miestnom kultúrnom dome sprístupnili prvú výstavu archeologických nálezov zo vzácnej lokality a pokrstili publikáciu vedúceho výskumu Karola Pietu s názvom Bojná - Nové nálezy k počiatkom slovenských dejín.
Archeologickú lokalitu a doterajšie nálezy si dnes v Bojnej prezrel predseda vlády SR Robert Fico, vicepremiér Dušan Čaplovič a ďalší hostia.
"Nálezy archeológov dokazujú, že v hradisku žili zruční majstri, existovali v ňom rôzne dielne vyspelých remeselníkov, obydlia obchodníkov, vojakov, príslušníkov vyššej spoločenskej vrstvy a podobne. Nálezy šperkov, výrobkov zo železa, zbraní, výstroje vojakov, no najmä vzácne nálezy ranokresťanských pamiatok ukazujú na prítomnosť vyspelej civilizácie už v 8. storočí. Môžeme povedať, že už pred 1200 rokmi Slováci žijúci na tomto území nepochybne tvorili Európu," povedal na stretnutí premiér Robert Fico.
"Dal som dneska prísľub a trvám na tom, aby vláda priamo podporovala systematický archeologický výskum tejto lokality," dodal premiér.
Najdôležitejšími objavmi v Bojnej je súbor pozlátených reliéfnych plakiet a bronzový zvon. Plakety s figurálnymi kresťanskými reliéfmi pochádzajú s najväčšou pravdepodobnosťou z prenosného dreveného oltára. Texty na nich sú vôbec prvými dokladmi použitia písma u stredoeurópskych Slovanov. Plakety sú jednoznačným dôkazom pôsobenia kresťanstva na území Nitrianskeho kniežatstva už v čase pred pôsobením byzantskej misie Konštantína a Metoda na Veľkej Morave. Tento vedecký objav svojím spôsobom prepisuje ranokresťanské dejiny Slovákov a jeho význam zasahuje do širšieho európskeho priestoru.
Archeológovia však s výskumom na Bojnej iba začínajú. V okolí sú podľa Pietu aj ďalšie náleziská, ktoré bude treba určiť aj leteckým alebo geografickým prieskumom. Nejde iba o kopanie na jednom hradisku, chceme spoznať celý areál osídlenia, dodal Pieta.