BANSKÁ BYSTRICA 16. augusta (SITA) – Tradičný spôsob života v hontianskom regióne predstaví v piatok a sobotu obec Hrušov v okrese Veľký Krtíš na 11. ročníku festivalu Hontianska paráda. Organizátori, ako uviedla ich vedúca Mária Augustínová z hrušovského obecného úradu, zostávajú verní štruktúre piatich programových línií. Sú nimi ukážky tradičných roľníckych prác a života na hrušovských lazoch, predstavenia ľudovej kultúry v scénických programoch, ukážky práce ľudových remeselníkov, výstavy a špecifické dvory.
Ťažiskom podujatia na hrušovských lazoch sú tradičné roľnícke práce od orby až po zber obilia, mlatbu a pečenie chleba v kamenných peciach. „Nejde len o ukážky, ale návštevníci festivalu majú možnosť aktívne sa zapojiť a vyskúšať si kosenie, mlátenie, prácu s drevom, výrobu dreveného uhlia v uhliarskej míli a podobne. Tento rok pribudlo aj pestovanie, zber a spracovanie bôbu a fazule,“ uviedla Augustínová.
Charakteristickými pre Hontiansku parádu sú hlavne dvory ponúkajúce hosťom rôznorodú zábavu. Tento rok ich bude okolo dvadsať, nebudú chýbať poľovnícky, hasičský, rybársky, hrušovský, pufancový, gazdovský či páleničiarsky dvor. „Tohtoročnou novinkou bude napríklad krajanský dvor, ktorý pripravujú Slováci z našej družobnej obce Boľovce v Srbsku,“ povedala Augustínová. Priestor na prezentáciu budú mať vo vlastných dvoroch okolité aj vzdialenejšie obce, prvýkrát sa takto na Hrušovskej paráde predstavia Kozárovce a Sebechleby. O scénické programy sa na pódiách v obci, v amfiteátri i na lazoch postarajú folklórne súbory a ľudové hudby, vrátane krajanského súboru zo Srbska. Súčasťou podujatia sú ukážky práce ľudových remeselníkov.
Organizátori na Hontianskej paráde očakávajú okolo 15- až 20-tisíc návštevníkov. Pred vstupmi do obce zo severnej aj južnej strany pre nich zriadia záchytné parkoviská, z ktorých sa návštevníci dostanú na festival kyvadlovou autobusovou dopravou. Hontiansku parádu organizuje obec Hrušov v spolupráci s Občianskym združením OSOH, Maticou slovenskou, Združením Prebudená pieseň Bratislava, Novohradským osvetovým strediskom v Lučenci a Podpolianskym osvetovým strediskom Zvolen.