Vláda Roberta Fica neplní podľa opozičných poslancov Martina Fronca (KDH) a Ferdinanda Devínskeho (SDKÚ-DS) svoje sľuby, že vo väčšej miere finančne podporí školy a učiteľov.
Vyplýva to z návrhu budúcoročného rozpočtu ministerstva školstva, podľa ktorého sa síce príjem ministerstva zvýši, ale výrazne menej, než predstavitelia vlády sľubovali, zhodli sa obaja poslanci. Pridelený balík peňazí nepovažuje za dostatočný ani samotné ministerstvo školstva.
Päť percent na vzdelávanie je nereálnych
Vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala, že v roku 2010 pôjde na podporu vzdelávania päť percent hrubého domáceho produktu (HDP), čo je priemer štátov EÚ. Ministerstvo financií odhadlo budúcoročný HDP na 1987,5 miliardy Sk.
Ak by chcela vláda svoj sľub splniť už v budúcom roku, malo by ísť na vzdelávanie asi 99,4 miliardy korún. Predbežný návrh rozpočtu však v prípade ministerstva školstva počíta s výdavkami na úrovni 53,2 miliardy Sk, teda asi o 1,8 miliardy Sk viac ako tento rok. Predchádzajúca vláda Mikuláša Dzurindu pritom zvyšovala rozpočet ministerstva školstva aj o štyri miliardy korún.
"Je to trápne," zhodnotil Fronc predbežný návrh balíka zdrojov, s ktorými by malo na budúci rok hospodáriť ministerstvo školstva. Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) síce ešte môže podľa neho vybojovať aj ďalšie peniaze, už to však vraj nebude výrazne viac. "Už návrh rozpočtu je dosť významný," povedal bývalý šéf ministerstva.
"Sľub, ktorý dala vláda, nie je možné naplniť a bolo to zavádzanie svojich voličov," dodal predseda školského parlamentného výboru Devínsky.
Peniaze v školstve sú navyše pre jeho rozvoj nevyhnutné, povedal Devínsky. Ministerstvo totiž pripravuje dlho očakávanú reformu vzdelávania. "Reforma sa nebude môcť uskutočniť, pretože potrebuje peniaze. Kvalita vzdelávania sa naopak zníži," varoval Devínsky. Ak majú totiž zmeny vo vzdelávaní priniesť výsledok, mal by sa znížiť počet žiakov v triedach a zvýšiť plat učiteľov, zhodli sa už skôr viacerí odborníci. V oboch prípadoch by to znamenalo nárast nákladov.
Rozpočet sa nepozdáva ani ministerstvu
Viac peňazí z rozpočtu bude žiadať aj ministerstvo školstva, povedala jeho hovorkyňa Viera Trpišová.
Ministerstvo chce totiž zvyšovať učiteľské platy a dotovať dochádzku päťročných detí do materských škôl, aby boli lepšie pripravené na štúdium v škole. "Prioritou je zabezpečiť priemerný plat zamestnancov v regionálnom školstve tak, aby sa do roku 2010 vyrovnal priemernému platu zamestnancov v národnom hospodárstve," dodala Trpišová. Napríklad vlani zamestnanci základných a stredných škôl zarábali v priemere 15.844 Sk, zatiaľ čo priemerná mzda v hospodárstve bola 18.761 korún.
Minister Mikolaj v minulosti opakovane povedal, že pomoc pri vládnom sľube investovať do vzdelania päť percent HDP očakáva od EÚ. Z únie by totiž v najbližších siedmich rokoch mohlo na Slovensko prísť asi 20 miliárd korún na vzdelávanie a približne 40 miliárd Sk na podporu vedy. Pri rozpočítaní peňazí na sedem rokov však nebudú ani peniaze z EÚ stačiť na plnenie vládneho sľubu. Myslieť treba navyše aj na budúcnosť, upozornil Fronc. V súčasnosti sa totiž s príjmami z únie počíta, akoby mali byť trvalé. Po tom, ako Slovensko stratí nárok na podporu z únie, však bude musieť riešiť svoje problémy bez vonkajšej dotácie, dodal exminister Fronc.