Látky sa v kanáli našlo viac ako 40-násobné množstvo oproti povoleným limitom. Ryby sa vo vode udusili pre nedostatok kyslíka. „Predpokladá sa, že deficit kyslíka vznikol v dôsledku neidentifikovanej nebezpečnej látky, ktorá spotrebováva kyslík. Ako sa do kanála dostala, sa nepodarilo pri prešetrovaní prípadu zistiť,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia Michal Štefánek. Ryby uhynuli v kanáli v časti od vodnej elektrárne v Ilave po elektrocentrálu Dubnica nad Váhom, neskôr sa kontaminovaná voda dostala až po Trenčín, kde tiež zaznamenali úhyn rýb. Škody odhadujú rybári na milióny korún. Za Trenčínom úhyn nezaznamenali.
Príčinami znečistenia vody sa dnes zaoberali na Inšpektoráte životného prostredia v Žiline. „Ani toto stretnutie odborníkov približne z desiatich inštitúcií nedalo definitívnu odpoveď na otázku, kto a čo spôsobilo úhyn rýb a zhoršenie kvality vody. Pôvodca tohto mimoriadneho zhoršenia vôd nebol zatiaľ určený,“ informoval Štefánek.
Mimoriadne zhoršenie kvality vôd na konci júla vzniklo pôsobením viacerých faktorov. Znížený obsah kyslíka zvýšil koncentrácie dusitanov. Zaznamenané boli aj zvýšené koncentrácie amoniakálneho dusíka. Zvýšená teplota vody tiež nepriaznivo ovplyvnila podmienky v kanáli. Pôvodcom zhoršenia však bola určite nebezpečná chemikália a nie príroda. Podľa Štefánka prešli podniky v okolí kanálu, ale na nič neprišli. Polícia začala trestné stíhanie pre ohrozenie a poškodenie životného prostredia, kde je trestná sadzba až tri roky.
Pred desiatimi dňami riaditeľka Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu v Dolnom Kubíne Mária Kantíková informovala, že v jednej z troch odobratých vzoriek vody našli 40-násobné množstvo ortuti oproti povoleným limitom. „Podiel vplyvu ortuti na úhyn rýb nie je možné vyhodnotiť, pretože exaktne nie je stanovená dávka ortuti, pri ktorej ryby uhynú. Vzhľadom na vlastnosť ortuti akumulovať sa v živých organizmoch a sedimentoch pracovná skupina nariadila odber vzorky živých rýb z kanála Váhu, ktorým by sa vylúčila, resp. potvrdila napríklad verzia o dlhodobom výskyte ortuti v kanáli,“ uzatvoril Štefánek.