V Rakúsku zadržali Slovenku, ktorá je podozrivá z lúpeže
Baden/Eisenstadt 11. apríla (TASR) - Rakúske úrady zadržali v utorok pri ceste do Rakúska na hraničnom priechode v Kittsee 24-ročnú Slovenku, po ktorej pátrali od soboty pre podozrenie z lúpeže. Zadržanú občianku SR previezli na Krajinský súd vo Wiener Neustadte.
Slovenská občianka, na ktorú vydali v Rakúsku zatykač, je podozrivá z toho, že v sobotu minulého týždňa olúpila o 16.000 šilingov Turka, bývajúceho v obci Leobersdorf, pričom mu údajne do nápoja zamiešala uspávací prostriedok.
Svoju neskoršiu obeť oslovila Slovenka v miestnom kasíne v Badene po tom, ako Turek vymenil výhru za hotovosť. Muž sa dal dievčinou prehovoriť na pohárik v Ebenfurte pri Wiener Neustadte. Na spiatočnej ceste do Badenu mu prišlo v automobile tak zle, že musel zastaviť. Dokonca nakrátko stratil vedomie. Keď sa muž opäť prebral, páchateľka chcela práve vystúpiť z vozidla. Turek si inštinktívne siahol po peňaženke a zistil, že mu peniaze chýbajú. Uchopil dievčinu za ruku a vytrhol jej mobil. Žene sa potom podarilo ujsť. Rakúske úrady vydali na ňu zatykač a vyhlásili pátranie.
Rodák z Košíc, spisovateľ Sándor Márai má od dnešného dňa sochu v Budapešti
Budapešť 11. apríla (TASR) - Rodák z Košíc, obľúbený maďarský spisovateľ Sándor Márai má od dnešného dňa sochu aj v Budapešti, konkrétne neďaleko svojho niekdajšieho bydliska v Budíne.
Bronzový autorov portrét, ktorý pôvodne chceli odhaliť vlani pri príležitosti jeho nedožitých 100. narodenín, vznikal podľa Máraiho charakteristickej fotografie z roku 1938. Dielo sochára Gyulu Gulyása neodhalili 11. apríla náhodou: tento deň je v Maďarskej republike Dňom poézie na počesť výročia narodenia slávneho básnika Attilu Józsefa.
Sándor Márai (1900-89), ktorý zomrel v americkej emigrácii, strávil v budínskom obydlí, v susedstve iného skvelého literáta Dezsa Kosztolányiho, obdobie od roku 1928 až po ničivý nálet čase obliehania Budapešti na sklonku druhej svetovej vojny. Na mieste niekdajšieho zničeného objektu stojí dnes obnovený dom.
Literát po druhej svetovej vojne opustil Maďarsko a žil postupne v Švajčiarsku, Taliansku, USA, opäť v Taliansku a znova v USA, kde zomrel v roku 1989, keď stredná a východná Európa prechádzala zásadnými politickými zmenami.
Slováci pašovali do Česka cigarety s ukrajinskými kolkami
Olomouc 11. apríla (TASR) - Dvoch občanov slovenskej národnosti, ktorí pašovali do Česka vyše 80.000 cigariet, zadržali v noci nadnes colníci na česko-slovenskom hraničnom priechode Strání - Moravská Liesková na Uherskohradišťsku. Cigarety s ukrajinskými kolkami objavili colníci ukryté v dutinách auta, povedal dnes hovorca riaditeľstva Václav Link.
Podľa neho by pašeráci spôsobili na daniach a cle škodu v sume 130.000 korún. Oboch mužov odovzdali vyšetrovateľovi. Za porušovanie predpisov o obehu tovaru hrozia mužom až tri roky väzenia, dodal Link.
Na česko-slovenských hraniciach zadržali skupinu 24 cudzincov
Brno 11. apríla (TASR) - Skupinu 24 cudzincov zadržali postupne policajti v katastri obce Javorník na Hodonínsku. Prvú skupinu ôsmich Afgancov objavili policajti v aute, keď prechádzalo Uherským Hradišťom. Vozidlo viedla 24-ročná žena z Hodonína a cudzincov mala previezť do Brna, informovala dnes juhomoravská policajná hovorkyňa Dagmar Bartoníková.
Prevážaní cudzinci boli časťou skupiny, občanov Afganistanu a Turecka, ktorí nelegálne prekročili česko-slovenské hranice. Zvyšok skupiny postupne zadržali v pondelok v skorých ranných hodinách v Javorníku a vo Velkej nad Veličkou.
Ženu obvinili z trestného činu nedovoleného prekročenia štátnych hraníc, všetkých cudzincov vrátili späť na Slovensko.
Poľsko bude naďalej advokátom SR pri uchádzaní sa o členstvo v NATO
Varšava 11. apríla (TASR) - Predstavitelia Poľska vyjadrili dnes ochotu naďalej plniť úlohu advokáta v otázke členstva SR v Severoatlantickej aliancii. Varšava považuje začlenenie Slovenska do NATO za jeden z prioritných záujmov svojej zahraničnej politiky, uviedol generálny riaditeľ sekcie Medzinárodných organizácií a bezpečnostnej politiky MZV SR Ivan Korčok po rokovaniach na poľskom ministerstve zahraničných vecí.
I. Korčok sa stretol s Andrzejom Jaroszynským, generálnym riaditeľom Sekcie bezpečnostnej politiky Ministerstva zahraničných vecí PR a s ďalšími partnermi z rezortu. V centre rozhovorov boli predovšetkým otázky ašpirácií Slovenska na členstvo v NATO.
Už na budúci týždeň sa v Bruseli očakáva hodnotiace stretnutie reprezentantov Slovenskej republiky a Severoatlantickej rady venované zhodnoteniu pokroku SR, ktorý v období minulého roka urobila na ceste k členstvu predovšetkým v politickej, legislatívnej, informačnej či právnej oblasti ako aj v reformách a pri modernizácii ozbrojených síl, povedal I. Korčok.
"Pre nás bolo mimoriadne užitočné pred dôležitým bruselským stretnutím poľským partnerom detailne vysvetliť tie oblasti, kde si myslíme, že Slovensko zaznamenalo úspechy. A tiež ich zoznámiť s projektmi, ktoré chceme intenzívne realizovať v najbližšom čase," dodal.
Väčšia časť diskusie sa týkala výmeny informácií a stanovísk, týkajúcich sa problematiky reforiem slovenských ozbrojených síl. Poľskí predstavitelia potvrdili, že najväčšie ťažkosti pri dosahovaní plnej integrácie s NATO sú v modernizácii armády. Pred Slovenskom a ďalšími kandidátmi stojí podľa Korčoka výzva vybudovať ozbrojené sily, ktoré budú schopné nielen brániť vlastnú krajinu, ale stanú sa príspevkom a plnohodnotným partnerom spojencov v aliancii.