Bratislava 17. augusta (ČTK) - Trvajú na tom, aby štát platil za nezamestnaných, či dôchodcov päť percent z priemernej mzdy a nie štyri, ako v súčasnosti, zhodli sa zástupcovia odborov Andrej Kučinský a Marian Kollár. Vláda podľa nich vyššie odvody sľúbila aj v programovom vyhlásení. V predbežnom návrhu budúcoročného rozpočtu však ministerstvo financií s vyššími odvodmi štátu nepočíta.
"Bolo by nanajvýš vhodné, keby sa vláda držala svojho programového vyhlásenia," povedal ČTK Kučinský z Odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb, ktorý má podľa skorších vyjadrení odborárov viac než 30.000 členov. Na vyšších odvodoch trvá aj menšie Lekárske odborové združenie (LOZ). To vlani, ešte počas vládnutia kabinetu Mikuláša Dzurindu, zorganizovalo v nemocniciach štrajk.
"V budúcom roku bude zdravotníctvo potrebovať výrazne vyššie zdroje," povedal predseda LOZ Kollár. Schválením novely Zákonníka práce totiž už podľa neho nebudú môcť lekári pracovať v takom rozsahu, ako doposiaľ, čiže ich stav bude potrebné doplniť. Napriek zvyšovaniu miezd v posledných dvoch rokoch sú zdravotníci naďalej so svojimi príjmami nespokojní a nemocnice trápia miliardové dlhy, dodal.
Vo vyjadreniach o prípadných nátlakových akciách, ako napríklad štrajku, boli odborári zatiaľ zdržanliví. Podľa Kollára by sa však mali viac ozývať aj samotné nemocnice. Najmä stredné a menšie združené v Asociácii slovenských nemocníc nedokázali tento rok ani vlani zvyšovať mzdy svojich zamestnancov tak, ako fakultné zariadenia. "Nielenže budú mať problém, ale je vysoko pravdepodobné, že neprežijú," varoval pred nedostatkom peňazí v zdravotníctve Kollár. Nemocnice v prvom polroku čelili dlhom vo výške približne sedem miliárd korún.
Päťpercentné odvody pri tom počas prvých štyroch mesiacov roka už na Slovensku platili. Do zdravotníctva mali podľa odhadov priniesť dodatočne viac než dve miliardy korún.
Zdroje zdravotníctva by však podľa odhadu ministerstva financií mali v budúcom roku rásť aj bez vyšších odvodov za poistencov štátu. Na Slovensku totiž stúpajú priemerné mzdy a ubúda nezamestnaných, čím sa zvyšujú zdroje poisťovní. Zdravotníctvo môže podľa ministerstva počítať spolu s 95,5 miliardami korún, zatiaľ čo tento rok by to malo byť asi 87 miliárd Sk. Podľa skorších odhadov expertov z bývalého tímu exministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca by mali dosiahnuť zdroje v zdravotníctve úroveň asi 90 miliárd už tento rok.
grm prl