Z tohto dôvodu bude prijatých viacero opatrení. "V prvom rade to bude zo zákona povinné dvojaké zobrazovanie cien tovarov a služieb, ktoré sa začne najneskôr 30 dní od stanovenia konverzného kurzu," uviedol Barát.
Konverzný kurz bude stanovený niekedy začiatkom júla 2008. Začiatkom augusta sa teda začne duálne zobrazovanie cien tovarov a služieb. To znamená, že všetky tovary a služby, ktorých ceny sú stanovené pre spotrebiteľa, budú musieť byť približne polroka pred zavedením eura označené cenou v korunách i eurách, a to aj napriek tomu, že ich platná cena bude v korunách.
Dvojité ceny a zaokrúhľovanie
"Spotrebiteľ si tak bude vedieť pol roka vopred predstaviť, aké budú ceny po zavedení eura. Duálne zobrazovanie bude povinne pokračovať aj po zavedení eura, ale v obrátenom poradí. Platné ceny už budú v eurách, ale pod nimi sa počas roka 2009 bude povinne uvádzať ako informatívny údaj cena v korunách prepočítaná podľa konverzného kurzu. Spotrebiteľ tak bude vedieť porovnať, či nedochádza k zvyšovaniu cien," dodala Barát.
Zaokrúhľovanie cien po prechode na euro bude prebiehať podľa matematických pravidiel. Výnimkou budú peňažné vzťahy občana a štátu, alebo verejného sektora. Všetky platby, ktoré pôjdu od štátu k občanovi sa zaokrúhlia v prospech občana nahor, na najbližších celých desať centov. Ak bude občan peniaze odvádzať štátu, suma sa zaokrúhli nadol, "aby občan nemal pocit, že hoci o jediný cent v dôsledku zaokrúhľovania prichádza o nejaké peniaze," vyhlásil Barát.
VIDEO - Barát o zaokrúhľovaní cien
Ďalším nástrojom, ktorý má pomôcť ochrane spotrebiteľa pri prechode na euro je etický kódex, ktorý už dnes má niekoľko desiatok signatárov. Tí sa dobrovoľne zaväzujú, že nebudú zneužívať zavedenie eura na neodôvodnené zvyšovanie cien, teda budú sa k zákazníkom správať férovo.
Dôležitým princípom je tiež informovanosť, komunikácia. "Spotrebitelia musia mať všetky dôležité informácie, aby sami vedeli aktívne pôsobiť, aby vedeli aké sú ich práva. Práve tlak spotrebiteľa a jeho rozumné správanie sa sú najsilnejším nástrojom proti neodôvodnenému zdražovaniu v súvislosti s eurom," zdôraznil splnomocnenec vlády pre zavedenie eura.
VIDEO - Barát o informačnej kampani
Slovensko v súčasnosti intenzívne komunikuje zo Slovinskom a preberá jeho pozitívne skúsenosti. "V Slovinsku sa osvedčila čierna listina nepoctivých podnikateľov, ktorí zneužívali prechod z toliara na euro na zvyšovanie cien. Zvažujeme zavedenie podobnej čiernej listiny, ktorá by mala byť odstrašujúcim prvkom proti neodôvodnenému zdražovaniu," povedal Barát.
Inšpektori majú obavy o zvyšovanie cien za bývanie
Vysoké riziko neopodstatneného rastu cien počas prechodu na euro hrozí pri službách spojených s bývaním. Novinárom to dnes povedala ústredná riaditeľka Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) Nadežda Machútová. Inšpektori SOI pred prijatím eura zintenzívnia kontroly správnosti uvádzania cien tovarov a služieb v predajniach a ich duálneho zobrazovania na cenovkách.
Machútová si myslí, že obchodníci môžu zneužiť prepočet cien z korún na euro nielen v čase samotnej zámeny oboch mien, ale aj skôr. "Najcitlivejšie obdobie bude zhruba dva až tri mesiace pred prijatím eura," predpokladá. Slovensko chce zaviesť jednotnú európsku menu od januára 2009.
Podľa Machútovej budú inšpektori SOI pred prijatím eura sledovať tiež vývoj cien v obchodnej sieti. Obáva sa totiž, že predajcovia môžu použiť podobné praktiky ako zvykli v minulosti pri sezónnych výpredajoch, keď najskôr umelo zvýšili ceny tovarov a následne ich predávali za zľavnené akciové ceny.
Hoci SOI nie je zodpovedná za kontrolu potravín, bude počas prechodu na jednotnú menu sledovať aj uvádzanie cien potravín. Okrem toho môžu inšpektori kontrolovať tiež rozúčtovanie cien za spotrebu energií.
Zhruba 50 podnikateľov vrátane veľkých firiem sa doteraz podpísalo pod etický kódex, v ktorom sa okrem iného zaviazali, že nezneužijú proces zavedenia eura na neodôvodnené cenové pohyby svojich produktov a služieb.
Autor: mš

Beata
Balogová
