SME

Gašparovič: Radšej dám peniaze na zámoček ako na autá

VYŠNÉ NEMECKÉ 17. augusta (SITA) - Podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča je budúca schengenská slovensko-ukrajinská hranica perfektne pripravená a podľa jeho názoru by už dnes komisia mohla prijať Slovensko ...

Radšej dám peniaze na záchranu Loveckého zámočku, ktorý potrebuje nevyhnutnú rekonštrukciu než na nové autá pre prezidentskú kanceláriu, vyhlásil dnes na brífingu vo Vyšnom Nemeckom prezident Ivan Gašparovič v reakcii na kritiku poslanca Kovarčíka, že sa zaoberá najmä svojimi záľubami.

"Lovecký zámoček v Tatranskej Javorine nutne potrebuje rekonštrukciu, pretože má vyše sto rokov a je to národná kultúrna pamiatka. Ministerstvo kultúry na to peniaze nemá. Preto som sa rozhodol, že dám 18 miliónov z rozpočtu kancelárie radšej na opravu zámočku ako na nové autá pre prezidentskú kanceláriu," povedal Gašparovič.

SkryťVypnúť reklamu

"Zatiaľ nám nikto 18 miliónov korún nedal, je to návrh štátneho rozpočtu, zatiaľ neschválený Národnou radou SR," reagoval pre SITA prezidentov hovorca Marek Trubač. Lovecký zámoček Hohenlohe z 19. storočia vo Veľkej Javorine je národná kultúrna pamiatka, drevená stavba, ktorá nevyhnutne potrebuje rekonštrukciu, dodal. Zámoček podľa Trubača slúži na reprezentačné účely a keďže hlava štátu nemá reprezentatívne sídla mimo prezidentského paláca, môže zámoček slúžiť na oficiálnu reprezentáciu.

Hranica je perfektne pripravená, tvrdí Gašparovič

Podľa Ivana Gašparoviča je budúca schengenská slovensko-ukrajinská hranica perfektne pripravená a podľa jeho názoru by už dnes komisia mohla prijať Slovensko do schengenu. V sprievode ministra vnútra Roberta Kaliňáka si prezrel najprv "oko a srdce schengenu" - Riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach, odkiaľ sa bude riadiť ochrana celej vyše 90 kilometrovej hranice s Ukrajinou. Potom si pozrel aj zrekonštruovaný hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom.

SkryťVypnúť reklamu

Ako na brífingu uviedol minister Kaliňák, Európska komisia pozitívne hodnotila dosiahnutý pokrok pri budovaní systému ochrany hranice. "Teší nás, že ocenili náš výrazný kvalitatívny postup a prejavili uznanie špeciálnemu systému vyvinutému slovenskými odborníkmi, ktorý dokáže odhaliť osoby v skrytých priestoroch vytvorených napríklad v automobiloch či vagónoch, ba dokonca aj v lese. O tento systém prejavili veľký záujem aj ostatné krajiny Európskej únie," povedal Kaliňák. Doložil, že modifikácia tohto systému sa pripravuje aj pre iné zložky - napríklad banských záchranárov a horskú službu.

Práce budú dokončené v septembri

Do konca septembra má firma Ericsson ukončiť práce na celom systéme elektronicko-vizuálneho zabezpečenia hraničného priechodu vo Vyšnom Nemeckom. Počas kontroly už pohraničiari prezentovali pilotnú časť systému na úseku Vyšné Slemence vrátane napojenia na takzvané Srdce a oko Schengenu, riaditeľstvo Hraničnej polície v Sobranciach. V súčasnosti budujú kamerový reťazec na južnej časti hranice. Taktiež Schengenský informačný systém na ochranu hranice bude funkčný koncom septembra.

SkryťVypnúť reklamu

Postupne dochádza aj k posilňovaniu personálu na východnej hranici, k 1. augustu nastúpilo ďalších 42 policajtov na policajné školy. Policajti prejdú školeniami na kamerový systém, na Schengenský informačný systém a postupne absolvujú aj jazykové kurzy.

V súčasnosti je v rekonštrukcii aj hraničný priechod s Ukrajinou v Ubli, podľa uzatvorenej zmluvy so zhotoviteľom stavby má byť odovzdaný 10. septembra tohto roku. Pre verejnosť bude otvorený 12. septembra. Predpokladané náklady na výstavbu hraničného priechodu v Ubli predstavujú 59 miliónov korún.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 818
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 767
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 698
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 389
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 279
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 746
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 289
  8. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 015
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu