"Neprejavil o ne záujem ani jeden žiak, takže ich zatvárame. Pokles počtu žiakov pretrváva aj vo väčšine ostatných učilíšť, najmä v strojárskych, stavebných a textilných odboroch. Pritom záujem zamestnávateľov o strojárov je stále vyšší," konštatovala pre TASR hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobríková.
Ako povedala Bobríková, riešenie situácie je v spoločnej novej koncepcii stredného školstva, ktorú kraj pripravuje v súčinnosti so zamestnávateľmi a Ministerstvom školstva SR. "Do kraja prichádza množstvo investorov v strojárskom sektore, preto potrebujeme pripraviť čo najviac odborníkov. Zamestnávatelia sú pripravení poskytnúť študentom, budúcim zamestnancom motivujúce výhody a perspektívne zamestnanie," dodala hovorkyňa.
O 900 žiakov menej
Spolu bude pôsobiť v školskom roku 2007/2008 v Košickom samosprávnom kraji 83 stredných škôl. Počet stredoškolákov klesol o 900.
Nový školský rok sa nezačne na Združenej strednej škole odevnej a textilnej v Košiciach, na Strednom odbornom učilisti poľnohospodárskom v Michalovciach a Strednom odbornom učilišti poľnohospodárskom v Strážskom, ktoré k 31. augustu zrušia.
"Spolu by podľa odhadov, vrátane štúdia popri zamestnaní, malo do škôl KSK nastúpiť 38 100 žiakov. Tento údaj je zhruba o 900 žiakov nižší ako v minulom školskom roku. Presné číslo budeme vedieť až po 15. septembri, kedy sa odovzdávajú štatistické hlásenia z jednotlivých škôl," informovala TASR hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobríková.
Hlavnou príčinou klesajúceho počtu študentov je podľa Bobríkovej prirodzený demografický vývoj. "Očakávame, že v budúcnosti by mal počet študentov poskočiť smerom nahor, čo súvisí so silnejšími ročníkmi. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že počet žiakov klesá. Ak tohtoročný úbytok prepočítame na počet škôl, ide zhruba o dve stredné školy, ktoré sa nenaplnia," konštatovala Bobríková.
KSK je v školskom roku 2007/2008 zriaďovateľom 83 stredných škôl: 21 gymnázií, 13 stredných priemyselných škôl, siedmich obchodných a hotelových akadémií, troch umeleckých škôl, troch poľnohospodárskych škôl, ôsmich združených stredných škôl, 18 stredných odborných učilíšť, štyroch zdravotných školy a šiestich spojených škôl.
Bratislavský kraj má v kompetencii 67 škôl
V zriaďovateľskej kompetencii Bratislavského samosprávneho kraja je v súčasnosti 67 stredných škôl. Z tohto počtu je 24 stredných odborných škôl, 12 združených stredných škôl, 14 stredných odborných učilíšť, 15 gymnázií a dve spojené školy, ktoré majú jednu zo zložiek aj gymnázium. Jedno gymnázium je športovo zamerané a jedno je súčasťou Školy pre mimoriadne nadané deti.
V minulom školskom roku navštevovalo stredné odborné školy 17 352 žiakov a gymnáziá 7717 študentov. Je predpoklad, že v tomto školskom roku bude počet poslucháčov stredných škôl nižší, predovšetkým vzhľadom na trvalo klesajúcu populačnú krivku v kraji. Kým v minulom školskom roku ukončilo v kraji základnú školu 5620 detí, v tomto roku 5301. Podľa prognóz by mal počet žiakov s ukončenou základnou školskou dochádzkou klesnúť v školskom roku 2009/2010 takmer o štvrtinu.
Menej prvákov budú mať aj školy na veľkých sídliskách v Nitre
Do lavíc prvých tried štrnástich základných škôl v Nitre zasadne v novom školskom roku 746 prváčikov. Je to o 34 menej ako v minulom školskom roku. Odborníci situáciu očakávali, pretože v rámci demografického vývoja v meste zaznamenali po roku 2000 až 20-percentný pokles narodených detí.
Prekvapením je, že tento pokles cítiť aj na veľkých sídliskách mesta, popri inom na najväčšom sídlisku nad Nitrou Klokočine s vyše dvadsaťtisíc obyvateľmi, najmä mladšom a strednom veku. Základná škola na Benkovej ulici, kde sa tradične zapisuje najviac prváčikov, ich bude mať od 3. septembra 105. Je to o sedemnásť menej ako ich bolo v minulom roku. Naopak, radosť majú v mestskej časti Dražovce, kde mali v minulom roku iba dvanásť prvákov. V tomto školskom roku ich rodičia do prvého ročníka na ZŠ Sčasného v Dražovciach zapísali pätnásť.
V Trnavskom kraji znížili počet stredných škôl o štyri
Zhruba o 700 stredoškolákov menej nastúpi v septembri do gymnázií, stredných odborných škôl (SOŠ) a stredných odborných učilíšť (SOU) v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja (TTSK). Kým na 16 gymnáziách a 17 SOŠ sa prihlásil zhruba rovnaký počet študentov ako v uplynulom školskom roku, 19 SOU a združených stredných škôl eviduje o 670 prihlásených detí menej. Počet stredných škôl sa znížil o štyri.
Vlani mal TTSK podľa metodičky pre pedagogickú činnosť na odbore školstva a telesnej kultúry Jany Baranovičovej v evidencii 25 432 stredoškolákov, z nich 7342 na gymnáziách, 8191 na SOŠ a 9899 na SOU. "V roku 2007/2008 to bude na úrovni 7312 gymnazistov, 8168 študentov SOŠ a 9229 študentov SOU. Spolu 24 709," konštatovala pre TASR. Dodala, že zákon v súčasnosti umožňuje prihlásiť sa na viacero škôl, takže presné počty budú riaditelia zariadení poznať asi až v prvej dekáde septembra.
Podľa Baranovičovej sú robotnícke povolania v Trnavskom kraji na ústupe. "Máme málo stavbárov, tesárov, strojárov, záujemcov o tzv. čierne remeslá," povedala. Do procesu výučby nových remeselníkov ale začínajú vstupovať samotné firmy, ktoré majú o pracovné sily záujem. Baranovičová sa domnieva, že ak by nastúpili na cestu spolupráce a podieľali sa na výučbe nových ľudí, napríklad ponukou kvalitného sociálneho programu, záujem by sa postupne zvýšil.
K začiatku nového školského roka sa na území TTSK znížil počet školských zariadení. Poslanci TTSK odsúhlasili optimalizáciu školskej siete. Zanikla Združená stredná škola potravinárska a poľnohopodárska, jej žiaci a časť zamestnancov sa včlenili do SOU Trnava. SOU poľnohospodárske v Šamoríne sa personálne včlenilo do SOU stavebného v Dunajskej Strede. Piešťanské SOU vodohospodárske sa podľa odborov rozčlenilo do SOU elektrotechnického a strojárskeho a Strednej záhradníckej školy. SOU Zemianske Sady sa stáva súčasťou SOU Trnava a Galanta, Združenej strednej školy Galanta a Združenej strednej školy poľnohospodárskej Rakovice.
Menej žiakov aj v Poprade
Počet základných a materských škôl v pôsobnosti mesta Poprad sa v porovnaní s uplynulým školským rokom nezmenil. V podtatranskom okresom sídle je 12 základných a 13 materských škôl.
Základné školy v novom školskom roku bude navštevovať 5608 žiakov, čo je o 203 menej ako v uplynulom. Do prvých ročníkov má nastúpiť 580 detí, teda približne toľko ako v predchádzajúcom školskom roku.
Materské školy v Poprade začne od septembra navštevovať 1372 detí, čo je oproti vlaňajšku menej o 62.
"Novinkou v nadchádzajúcom školskom roku je, že Základná škola na Komenského ulici sa stala novým školským obvodom pre žiakov z obce Vernár, kde bola základná škola zrušená," informovala TASR hovorkyňa primátora Zuzana Pojedincová.
Končiace sa letné prázdniny využili popradské školy a škôlky na rekonštrukciu a opravy priestorov, výmenu okien, maľovanie interiérov a prípravu vykurovacieho systému. Medzi najväčšie investície patrí generálna oprava podlahy veľkej telocvične v ZŠ a MŠ v Spišskej Sobote, na ktorú mesto vyčlenilo milión korún.
V meste sa končí prvá etapa výstavby Športového areálu na sídlisku Juh III., v blízkosti škôl na uliciach Jarná a Letná. Práce sa začali vlani v októbri a v súčasnosti sa súbežne realizuje aj druhá etapa. Náklady na obidve etapy predstavujú približne 12 miliónov korún. Športový areál chcú otvoriť v septembri 2007.
V Trnave otvoria prvú súkromnú bilingválnu školu
Do 247 tried deviatich základných škôl(ZŠ) v meste Trnava nastúpi v septembri 5500 žiakov. Okrem ZŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávy mesta bude v Trnave fungovať aj jedna cirkevná ZŠ, dve špeciálne a premiéru v novom školskom roku bude mať prvá súkromná bilingválna škola.
Ako informovala Miroslava Komorníková z odboru vzdelávania ma Mestskom úrade (MsÚ) Trnava, tri ZŠ sú zamerané na rozšírené vyučovanie športových disciplín, štyri ZŠ majú integrované triedy, tri ZŠ sa orientujú na prírodovedné vzdelávanie. Všetky školy venujú zvýšenú pozornosť vyučovaniu moderných jazykov.
Zriaďovateľ bude aj v nasledujúcich mesiacoch pokračovať v rekonštrukcii budov, ktoré prešli do majetku mesta delimitáciou. V uplynulom školskom roku opravili budovy na Spartakovskej, Vančurovej, Bottovej ulici a v miestnej časti Modranka. Opravy vyšli v prvom polroku 2007 na 12,4 milióna Sk a v roku 2006 na 53 miliónov Sk.
Počet škôl na území mesta sa na rozdiel od predchádzajúceho obdobia nemení, k začiatku roku 2006 sa zlúčilo v dôsledku znižujúceho sa počtu žiakov šesť škôl do troch. Budovy zriaďovateľ, ako uviedol hovorca radnice Pavol Tomašovič, nezatvára ani nepredáva, vo väčšine ide o prenájmy na vzdelávacie účely, napríklad pre Trnavskú univerzitu. V prípade opätovného nárastu počtu školopovinných detí je radnica pripravená vyučovanie v daných objektoch obnoviť.