Podľa predsedu Strany maďarskej koalície (SMK) Pála Csákyho v súčasnosti už nie je otázkou pre Maďarov na Slovensku to, že kde majú oslavovať sviatok kráľa svätého Štefana, či v Budapešti alebo na Felvidéku.
V obciach na juhu Slovenska sa v týchto dňoch koná séria spomienkových podujatí na zakladateľa maďarskej štátnosti - kráľa Štefana I. Svätého.
P. Csáky v dnešnom slávnostnom prejave v Diakovciach pri pamätníku prvého maďarského kráľa, kde sa na jeho pozvanie zúčastnil aj maďarský prezident László Sólyom, citoval zatiaľ nezverejnené výsledky sociologického prieskumu o identite Maďarov na Slovensku, v rámci ktorého oslovili 1200 respondentov.
Výsledky svedčia o tom, že ľudia cítia najtesnejšiu spätosť so svojou obcou, potom so svojím regiónom a až na treťom mieste sa umiestnila spolupatričnosť k maďarskému národu. Spolupatričnosť k určitému štátu respondenti zaradili až na piate-šieste miesto, uviedol P. Csáky.
Lojálnosť nie je možné vynútiť, tá je založená na priateľskom prístupe a na úprimnosti, skonštatoval líder SMK.
P. Csáky ďalej uviedol, že je dôležité, aby Maďari neodchádzali zo svojej rodnej zeme, čoho sme svedkami v súčasnosti. Podľa neho najpodstatnejším odkazom svätého Štefana pre súčasnosť je, že aj súčasná generácia musí sformulovať svoje priority, a v dobrom slova zmysle musí znovu obsadiť domovinu.
Ako povedal, "rodič, ktorý si dá aj teraz zapísať svoje dieťa do slovenskej školy, keď sme už členmi Európskej únie, sa stále nezbavil národnoštátnych koordinát". Naša maďarská komunita odkazuje, že chceme byť Maďarmi ako Európania, a Európanmi ako Maďari, vyhlásil predseda SMK. Sme lojálni občania, ctíme si zákony štátu, ale chceme to robiť ako Maďari, zdôraznil.
V závere P. Csáky pripomenul slová svätého Štefana, podľa ktorého štát, v ktorom sa používa iba jedna reč, je slabý a zraniteľný. Vyjadril želanie, aby sa táto múdrosť zakladateľa maďarskej štátnosti zrealizovala aj v našom regióne.
Maďarský prezident Sólyom si v Diakovciach uctil pamiatku sv. Štefana
Veniec k soche Svätého Štefana v Diakovciach pri príležitosti maďarského štátneho sviatku, dňa Svätého Štefana, dnes položil maďarský prezident László Sólyom.
Ako Sólyom uviedol vo svojom prejave, sv. Štefan ako zakladateľ kresťanského štátu hlásal toleranciu. Citoval pritom slová sv. Štefana určené svojmu synovi Imrichovi: Kráľovstvo jediného jazyka a jediného mravu je slabé a krehké. Preto ti, môj milý syn, nariaďujem, aby si prichádzajúcim ochotne poskytoval zaopatrenie, aby si ich dôstojne prijímal, aby zotrvávali radšej pri tebe ako kdekoľvek inde. Tento odkaz zostáva podľa maďarského prezidenta aktuálny aj dnes, v období vytvárania spoločnej Európy.
Sólyom je presvedčený, že tento štátny sviatok by mali spoločne oslavovať všetci Maďari bez ohľadu na to, v ktorej krajine žijú. Sám venuje mimoriadnu pozornosť Maďarom žijúcim ako národnostná menšina na územiach iných štátov, pretože nikto z Maďarov žijúcich v Maďarsku si nevie predstaviť, aké to je byť menšinou v štáte. Aj preto bude podľa vlastných slov vždy dbať na to, aby neboli Maďarom žijúcim v zahraničí upierané práva vyplývajúce z ústavy.
Maďarský prezident navštívil Diakovce v okrese Šaľa na pozvanie Strany maďarskej koalície. Jej predseda Pál Csáky označil Diakovce za miesto, kde sa tvorili dejiny. Z obce pochádza najstarší známy súvislý text napísaný v maďarčine. Pohrebnú reč zaznamenali na stránky Prayovho kódexu na konci 12. storočia.
Kódex používali v benediktínskom kláštore, ktorého súčasťou bol dnešný dvojvežový románsky kostol v Diakovciach. Najstaršia časť kostola, kaplnka sv. Štefana, pochádza pravdepodobne z čias zakladateľa uhorského štátu. Ako jedna z mála z tohto obdobia zostala zachovaná. Vlani bola ukončená kompletná rekonštrukcia kostola, na ktorej sa finančne podieľala maďarská strana.
Autor: mš

Beata
Balogová
