SME

Mestské lesy Bratislava nesúhlasia s výstavbou na Železnej studničke

BRATISLAVA 19. augusta (SITA) - Mestské lesy v Bratislave nesúhlasia s plánovanou výstavbou komplexu na Železnej studničke v Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty za približne 193 miliónov korún, ktorého ...

BRATISLAVA 19. augusta (SITA) - Mestské lesy v Bratislave nesúhlasia s plánovanou výstavbou komplexu na Železnej studničke v Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty za približne 193 miliónov korún, ktorého časť by mala nahradiť skelet pôvodnej stavby Rybárskej reštaurácie. Výrazne kritizujú zámer spoločnosti Euro Active Group, ktorá plánuje od októbra začať po pravej strane prístupovej komunikácie Cesta mládeže približne 1000 metrov od železničného Červeného mosta v smere od Partizánskej lúky stavať komplex štvorhviezdičkového hotela s relaxačnými a stravovacími možnosťami. Podľa nich bude mať zámer v predloženom rozsahu veľmi negatívny vplyv na životné prostredie v dotknutej lokalite. "Územie nie je na takéto zaťaženie vhodné. Uvedené funkcie sú vhodné napríklad pre plochy intenzívnej mestskej zástavby a nie v prírodnom chránenom území. Podľa nášho názoru dostavba rybárskej reštaurácie podľa pôvodnej dokumentácie z roku 1982 by nespôsobila takéto zaťaženie územia," uvádza sa v stanovisku organizácie, ktoré má agentúra SITA k dispozícii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Mestským lesom v Bratislave sa nepozdáva, že spoločnosť v texte zámeru uvádza vlastníctvo pozemkov. Podľa organizácie sú všetky parcely, na ktorých chce investor začať s výstavbou, vo vlastníctve hlavného mesta a zdôrazňuje pritom, že zámer neobsahuje územnoplánovaciu informáciu od magistrátu, podľa ktorej je predkladaný zámer v súlade s platným územným plánom hlavného mesta SR Bratislavy. Za skresľujúce informácie považujú Mestské lesy zasa údaje o veľkosti zastavanej plochy. V zámere sa pri navrhovanom objekte uvádza plocha 2010 štvorcových metrov, organizácia však upozorňuje, že údaj neobsahuje napríklad plochy pre parkoviská, prístupové cesty, vstupy, terasy či plochy pre technickú infraštruktúru a areálové rozvody. Podľa nej zaberie výstavba v skutočnosti celkovo 3060 štvorcových metrov lesnej pôdy. Za nesprávny údaj považujú Mestské lesy tiež plochu zelene, ktorá by mala zostať po skončení výstavby. "Zámer uvádza, že zostáva 2690 štvorcových metrov zelene, po našom prepočte je to ale okolo 1600 štvorcových metrov," uvádza sa ďalej v stanovisku. Aj preto sa mestská organizácia nestotožňuje s tvrdením investora, že výstavba ani prevádzka nepredstavuje významné zásahy do krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Problémom podľa Mestských lesov je aj riešenie statickej dopravy. Podľa nich totiž zámer nepredpokladá nároky na parkovanie pre manažment hotela, personál, obsluhu či zásobovanie, do uvádzaného počtu parkovacích miest nie je zarátaná ani kapacita reštaurácie a terasy. "Nie je nám jasné, ako chce navrhovateľ riešiť parkovanie pre návštevníkov areálu, keď samotný počet parkovacích miest, keď počítame iba s barom a reštauráciou, je minimálne o štvrtinu poddimenzovaný," tvrdia Mestské lesy. Zároveň zásadne nesúhlasia s návrhom, podľa ktorého by sa situácia mohla riešiť využívaním záchytného parkoviska pri vstupe do Bratislavského lesoparku, odkiaľ by klientov do areálu prevážala kyvadlová doprava. Jedným z dôvodov takéhoto názoru je podľa nich aj to, že parkovisko slúži pre rekreantov lesoparku a "už v súčasnej dobe je jeho kapacita nepostačujúca." Súčasne upozorňujú, že nevyhovujúcim by sa po zvýšení intenzity dopravy stal aj charakter jestvujúcej komunikácie, ktorú tvorí jeden jazdný stredný pruh pre dopravu, po bokoch dva cyklistické pruhy a vyvýšené chodníky pre peších. Už v súčasnosti sa musia autá navzájom vyhýbať po cyklistických pruhoch. Mestské lesy tiež pripomínajú, že počas sviatkov a dní pracovného voľna je všetka doprava okrem MHD a povolených výnimiek z Cesty mládeže vylúčená.

SkryťVypnúť reklamu

Mestské lesy v Bratislave nesúhlasia ani s trasovaním a napojením vonkajšieho vodovodu cez Partizánsku lúku, odvádzanie splaškových vôd cez vlastnú čističku odpadových vôd a dažďovej vody z parkoviska do vodného toku Vydrica či s umiestnením nádob na odpad na vonkajších plochách a nie v samotnom objekte.


Lesy

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 813
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 431
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 109
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 570
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 786
  6. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 293
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 981
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 961
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Martin Madej stvárňuje Jozefa Tisa v inscenácii Hitlerov prezident a hrá ho spôsobom, kedy je aj divák na pochybách, či v Tisovi nebolo trochu ľudskosti.

V divadle hrá Jozefa Tisa.


3
Premiér Fico s kolegami zo Smeru počas parlamentnej schôdze.

Prečo naši politici nerozumejú, keď im Rusi hovoria, že nás napadnú?


53
17. november v Bratislave.

To, že zo všetkých sviatkov zmizne práve 17. november, dokazuje, že sme neustrážili demokraciu.


Veronika Šikulová 29
Coco Gauffová vo finále Roland Garros 2025.

Gauffová zdolala Sabalenkovú v druhom grandslamovom finále.


a 1 ďalší 4

Sportnet

Slovenská cyklistka Viktória Chladoňová.

Slovenská cyklistka je v celkovej klasifikácii v TOP 10.


Protestujúci fanúšikovia klubu Brescia Calcio.

V Serie A strávil dovedna 23 sezón.


TASR
Brankár Jaroslav Janus si preberá ocenenie pre najlepšieho hráča play-off po 7. zápase finále play-off Tipos extraligy medzi HC Košice a HK Nitra.

V drese Košíc odohral uplynulé tri sezóny, počas ktorých tímu pomohol ku dvom majstrovským titulom.


TASR
Ilustračná fotografia.

Na zápase bolo prítomných 40 policajtov, fanúšikom sa však podarilo utiecť do vedľajšieho lesa.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu