Bratislava 20. augusta (ČTK) - Poslankyňa minulý týždeň ohlásila, že kandidovať nechce, keďže je vo vrcholnej politike veľmi krátko. Podľa dnešného vyjadrenia by kandidatúru zvážila, ak by v prieskumoch mala jednoznačnú podporu.
"Tak to musím znovu zvážiť. To je už otázka rešpektovania názoru občanov. Je to potom trošku iná poloha, už to nie je len o mne," povedala Radičová.
Opozičné strany SDKÚ-DS, SMK a KDH už skôr ohlásili, že majú záujem postaviť do volieb spoločného kandidáta, o Radičovej sa špekulovalo ako o možnej uchádzačke. Pri posledných voľbách hlavy štátu v roku 2004 sa tieto vtedajšie vládne strany na jednom kandidátovi nedohodli, podľa analytikov to viedlo k neúspechu pravicových kandidátov.
Bývalá ministerka práce z čias bývalej vlády Mikuláša Dzurindu do SDKÚ-DS vstúpila koncom minulého roka, v novembri sa stala podpredsedníčkou strany.
Záujem pokúsiť sa obhájiť post prezidenta ešte v júni potvrdil Gašparovič. Nejastná je zatiaľ účasť bývalého premiéra a predsedu vládnej ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara.
Prieskum: Voľby by vyhral Gašparovič pred Radičovou
Ak by sa prvé kolo prezidentských volieb konalo začiatkom augusta zvíťazil by v ňom Ivan Gašparovič so ziskom 44,3 percenta hlasov. Na druhom mieste by skončila Iveta Radičová, ktorú by podporilo 21,7 percenta hlasujúcich.
Nasledovali by Ján Figeľ (12,4%), Vladimír Mečiar (9,1%), Ján Slota (6,3%) a Martin Bútora (6,3%).
Vyplýva to z prieskumu Agentúry MVK, ktorý uskutočnila v dňoch 30. júla až 6. augusta 2007 na vzorke 1111 respondentov, ktorá bola reprezentatívna pre dospelú populáciu SR z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, regiónov a veľkostných kategórií sídiel.
V prieskume agentúra respondentom položila otázku na preferencie potenciálnych kandidátov pre voľby prezidenta SR: "Voľby prezidenta SR budú na jar 2009. Predstavte si však situáciu, že by sa prvé kolo konalo už dnes. Komu by ste dali svoj hlas, ak by sa o funkciu hlavy štátu uchádzali títo kandidáti?"
Agentúra im ponúkla ako možných kandidátov (v abecednom poradí) Martina Bútoru, Jána Figeľa, Ivana Gašparoviča, Vladimíra Mečiara, Ivetu Radičovú a Jána Slotu. Rozhodnutie o neúčasti na voľbách pri prieskume vyjadrilo 12,8 percenta opýtaných, kým 13 percent účastníkov prieskumu sa nevedelo vyjadriť. Z odpovedí ostatných respondentov vyšlo nasledujúce poradie kandidátov.
Ak by sa vo voľbách neuchádzal o post prezidenta Ján Slota, ostatní zaradení kandidáti by si (podľa matematického modelu) rozdelili hlasy voličov nasledovne: Ivan Gašparovič (47,2%), Iveta Radičová (22,6%), Ján Figeľ (13,2%), Vladimír Mečiar (10,7%) a Martin Bútora (6,3%).
Ak by sa rozhodol nekandidovať Vladimír Mečiar, zvyšní zaradení kandidáti by si (opäť podľa matematického modelu) rozdelili hlasy voličov nasledovne: Ivan Gašparovič (49,2%), Iveta Radičová (22,6%), Ján Figeľ (13,3%), Ján Slota (8,5%) a Martin Bútora (6,4%)
Ak by kandidatúru neprijal Ján Figeľ, piati ostatní kandidáti by si (takisto podľa matematického modelu) rozdelili hlasy voličov nasledovne: Ivan Gašparovič (49,3%), Iveta Radičová (28,3%), Vladimír Mečiar (8,8%), Ján Slota (7,0%) a Martin Bútora (6,7%).
Absencia Ivety Radičovej medzi uchádzačmi o prezidentský post by pre zvyšných zaradených kandidátov (podľa matematického modelu) znamenal nasledovné rozdelenie hlasov voličov: Ivan Gašparovič (52,7%), Ján Figeľ (22,6%), Vladimír Mečiar (9,7%), Martin Bútora (7,9%) a Ján Slota (7,1%).