Bratislava 20. augusta (ČTK) - Zástupcovia vlády, zamestnávateľov a odborári sa dnes nedohodli na zmenách v sociálnej politike, ktoré sa chystá presadiť ministerstvo práce. Úrad ministerky Viery Tomanovej nimi chce stabilizovať hospodárenie Sociálnej poisťovne, v najbližších rokoch by jej mali priniesť každoročne zhruba deväť miliárd korún. Zamestnávatelia s viacerými návrhmi nesúhlasili a odporučili kabinetu Roberta Fica hľadať skôr úspory vo verejných financiách.
"Na rokovaní tripartity sa nepodarilo dosiahnuť konsenzus," povedala dnes novinárom štátna tajomníčka ministerstva práce Emília Kršíková. Názory ministerstva a odborárov sa zblížili, zamestnávatelia naďalej trvajú na svojich stanoviskách, dodala.
Tomanová nedovolila zamestnávateľom prezentáciu vlastného návrhu
Ministerstvo práce chce predložiť novelu zákona o sociálnom poistení na rokovanie vlády túto stredu. Presadzuje v nej napríklad možnosť ukončenia sporenia na dôchodok na súkromných účtoch v dôchodkových správcovských spoločnostiach, ktorú však podmieňuje prevodom našetrenej sumy do štátnej Sociálnej poisťovne. Úrad tiež navrhol zrušiť maximálny vymeriavací základ, z ktorého sa počítajú povinné odvody na starobné dôchodkové poistenie.
Podľa zamestnávateľov sa chystané zmeny negatívne dotknú podnikateľov aj zamestnancov. Na rokovaní tripartity chceli predstaviť vlastný návrh ako zlepšiť hospodárenie Sociálnej poisťovne, ktorá zhromažďuje okrem iného časť povinných dôchodkových odvodov a vypláca starobné a invalidné dôchodky. "Pani ministerka nám ho nedovolila odprezentovať a žiaľ, pripojili sa k nej tiež odborári," poznamenal Jozef Špirko z Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ). Kršíková to však odmietla s tým, že takýto postup si sociálny partneri neodsúhlasili v programe dnešného rokovania.
Zamestnávatelia odporúčajú kabinetu namiesto zmien v sociálnej oblasti hľadať radšej vlastné rezervy. Šetrením na verejnom obstarávaní, znížením počtu štátnych zamestnancov a ďalšími opatreniami by vláda podľa nich mohla usporiť okolo 25 miliárd korún.
Notári a advokáti budú stále musieť platiť odvody
Ministerstvo práce naďalej trvá tiež na tom, aby si ľudia, ktorí odídu do predčasného starobného dôchodku, nemohli zároveň prilepšiť k dôchodku ďalším zárobkom. "Je to zneužívaný systém. Mnohí predčasní dôchodcovia poberajú dôchodok a naďalej pracujú na tých istých miestach, kde predtým," tvrdil štátny tajomník ministerstva práce Peter Sika. Predčasný starobný dôchodok v súčasnosti poberá asi 40.000 Slovákov, polovica z nich podľa Kršíkovej zároveň pracuje.
Podľa pôvodného návrhu ministerstva mali ľudia, ktorí vykonávajú takzvané slobodné povolanie - napríklad znalci, notári, advokáti - prestať platiť povinné odvody do Sociálnej poisťovne. Napokon však budú miesť tieto platby naďalej odvádzať, avšak za iných podmienok ako doteraz.