Podľa Františka Bednára zo Svetového združenia bývalých československých politických väzňov, "21. august by mal byť pamätným dňom, ktorý by bol oficiálne schválený na Slovensku," aby najmä mladá generácia nezabudla na túto historickú udalosť. Dodal, že v Českej republike si augustové udalosti pripomínajú na vládnej úrovni, s vojenskými poctami, v ostatných rokoch za účasti prezidenta, takže pietna spomienka je dôstojná.
Pamätník v Poprade je prvým svojho druhu nielen na Slovensku, ale v celom bývalom Československu. "Hŕstka dobrovoľníkov sa rozhodla, že v Poprade bude dôstojný pamätník, pretože tu prišiel o život Jožko Bonk a asi 14 občanov bolo zranených. V minulosti tu bola tabuľa, ktorá bola rozbitá. Bývalí mocipáni ju nechali vyhodiť do smetného koša. Nebolo to dôstojné. Zorganizovali sme zbierku a v roku 2001 sa podarilo tento pamätník inštalovať. Odvtedy sa tu schádzame pravidelne," priblížil históriu Bednár.
Pamätník inštalovali v centre mesta, kde 21. augusta 1968 okupačné vojská pri streľbe do protestujúcich občanov usmrtili 19-ročného Jožka Bonka z obce Hôrka pri Poprade. Text na pamätnej tabuli všetkým obetiam okupácie pripomína, že vpád spojeneckých armád v auguste 1968 do bývalého Československa si vyžiadal 90 mŕtvych. Ďalších 302 osôb bolo zranených ťažko, 532 ľahko a 172 osôb bolo internovaných, zadržaných a unesených.
Bonkova sestra Anna Malá, ktorá sa pravidelne zúčastňuje na pietnej spomienke, pre TASR konštatovala, že "staršia generácia ešte vie, čo sa v auguste 1968 odohralo, ale mladá generácia nie je informovaná. Také niečo by sa malo pripomínať."
Pietnu spomienku na obete okupácie zorganizovali v Poprade dnes, pretože v utorok 21. augusta bude pietna slávnosť v centre Košíc, kde prišlo o život najviac ľudí.