SME

Svet sa bez jadra ešte dlho nezaobíde

Ľudia podľa vedcov ešte niekoľko desaťročí nedokážu vyrábať v jadrových elektrárňach energiu bez toho, aby zároveň netvorili nebezpečný rádioaktívny odpad.

Bratislava 21. augusta (ČTK) - Ľudia ešte niekoľko desaťročí nedokážu vyrábať v jadrových elektrárňach energiu bez toho, aby zároveň netvorili nebezpečný rádioaktívny odpad. Využiť šetrnejšiu formu jadrovej reakcie napriek približne päťdesiatim rokom bádania zatiaľ nie je možné, povedal ČTK vedec Štefan Gmuca. Podľa ochrancov prírody to však neznamená, že jedinou možnosťou pre Slovensko je dostavba atómovej elektrárne v Mochovciach. Tú presadzuje vláda Roberta Fica.

Najväčšou výhodou jadrových reaktorov je ich vysoký výkon. Náhradou za štiepenie atómových jadier by v budúcnosti mohlo byť ich zlučovanie, takzvaná jadrová fúzia. Ide o princíp vodíkovej bomby, pričom fúzna reakcia je zdrojom energie aj v prípade Slnka. Vedcom sa však zatiaľ nedarí vyrobiť zariadenie, v ktorom by bolo možné fúziu spoľahlivo kontrolovať. Reakcia totiž prebieha pri vysokých teplotách niekoľkých miliónov stupňov Celzia a vzniká pri nej plazma, ktorá sa "nespráva" stabilne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Venujeme sa tomuto problému už viac než 50 rokov a zhruba ešte taká istá doba nás čaká, než pravdepodobne bude možné stavať zariadenia pre produkciu energie," povedal Gmuca zo Slovenskej akadémie vied. Navyše taká malá krajina ako Slovenskou zrejme ani nikdy nebude mať zdroje na to, aby mohla reaktor na fúznu reakciu vybudovať. "Ukázalo sa, že pôvodné očakávania boli príliš optimistické," dodal.

Vedci plánujú postaviť doposiaľ najväčšie zariadenie na fúznu reakciu - tokamak vo Francúzsku. Ide o projekt s názvom Iter, kým v ňom však prebehne očakávaná reakcia, ubehne asi 30 rokov. Aj potom však bude pracovať len asi 400 až 500 sekúnd, dodal Gmuca.

Fúzna reakcia by pritom vyriešila problém rádioaktívneho odpadu a obmedzeného množstva potrebného paliva - uránu. Na syntézu jadier by totiž stačila takzvaná ťažká voda H3O. Na rozdiel od uránu je jej na Zemi výrazne väčšie množstvo a pri fúzii jadier nevzniká rádioaktivita.

SkryťVypnúť reklamu

Ochrancovia prírody z organizácie Greenpeace však namietajú, že neúspech ľudstva pri jadrovej fúzii nie je dôvodom na rozširovanie výroby energie zo štiepnej reakcie. Žiadajú preto, aby sa plánovaná stavba dvoch blokov v jadrovej elektrárni Mochovce odložila dovtedy, kým sa neposúdi, aký vplyv bude mať na životné prostredie. Ide o takzvanú štúdiu EIA. Okrem nebezpečenstva výbuchu a odpadu totiž môžu jadrové elektrárne zhoršiť najmä kvalitu vôd, povedal ČTK Jan Beránek z Greenpeace. "Odčerpávajú pomerne veľké množstvo vody a potom pri vypúšťaní sa do prírody dostávajú nebezpečné rádioaktívne aj chemické prvky," dodal.

Predstavitelia vlády a aj Slovenské elektrárne však vypracovanie novej štúdie EIA, a tým aj prípadné zdržanie výstavby, odmietli. Naďalej podľa nich platí štúdia z osemdesiatych rokov, keď sa elektráreň začala stavať. Vláda odôvodnila dostavbu Mochoviec nedostatkom elektrickej energie. Po odstavení časti atómovej elektrárne Jaslovské Bohunice, čo bolo jednou z podmienok na vstup do EÚ, prestáva byť Slovensko vo výrobe elektriny sebestačné.

SkryťVypnúť reklamu

Greenpeace však namieta, že krajina má dostatok iných alternatív, aby nemusela získavať energiu z rádioaktívneho uránu. Ide napríklad o biopalivá, čiže napríklad nepoužívanú slamu z polí či konáre vyťažených stromov.

Miroslav Grman fab boa

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 089
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 825
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 166
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 118
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 089
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 477
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 256
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu