Šiatorská Bukovinka/Bzovík 21. augusta (TASR) - Štát prostredníctvom Krajského úradu v Banskej Bystrici zamietol žiadosť obce Šiatorská Bukovinka o bezplatný prevod hradu Šomoška do správy obce. Starobylý hrad z 13. storočia, ktorý leží v blízkosti maďarských hraníc, chce mať aj naďalej vo svojich rukách.
"Ponúkli nám však aj alternatívu v podobe predaja za 16,5 milióna korún," povedal TASR starosta Juraj Badinka. Malá obec si však takúto sumu nemôže ani zďaleka dovoliť. "V prípade, že by nebol ďalší záujemca, sú nám ochotní predať hrad za polovicu, čo je tiež neprijateľné," dodal.
Obec má už niekoľko rokov hrad v krátkodobom prenájme. Platí zaň 11 tisíc korún ročne a využíva ho najmä na turistický ruch. "Navyše z vlastných peňazí sme opravili západnú baštu, ďalšie financie však treba na zabezpečenie východnej bašty," uviedol ďalej starosta. Pamiatka je najmä v lete hojne navštevovaná, avšak na niektorých miestach nebezpečná pre turistov. "Len nedávno sa tam zošmykol jeden návštevník a spadol asi o 15 metrov nižšie. Bolo však veľké šťastie, že sa mu nič nestalo," podotkol Badinka. Návštevy na hrade sú najmä v letnej sezóne vysoké. "Keď je slnečný víkend, máme tu za deň aj niekoľko stoviek ľudí a to tak zo Slovenska, ako aj z Maďarska," hovorí starosta.
V prípade, že by obec hrad vlastnila, mala by možnosť čerpať na jeho opravu prostriedky z eurofondov. "Neviem, prečo to bezplatne nejde, veď samotný premiér pred časom na stretnutí so starostami povedal, že s prevodom nevyužitého majetku štátu na obce by nemal byť problém," pripomenul.
Hrad je zaujímavý aj materiálom, z ktorého ho kedysi postavili. Je z šesťbokého čadiča, čo je aj v Európe raritou. V jeho blízkosti je aj tzv. kamenné more a kamenný vodopád, ktorý odkryli pred stáročiami pri ťažbe suroviny, ktorá sa využívala pri stavbe hradu. Ojedinelý prírodný výtvor vznikol pred miliónmi rokov z lávy, ktorá stuhla v kráteri sopky pod zemským povrchom.
O prevod hradu na obec požiadala na jar tohto roku aj samospráva Bzovíka v okrese Krupina. Podľa starostky Emílie Kohútovej materiál je už predložený na vláde SR. "Mám ale informácie, že naposledy ho presunuli na ďalšie rokovanie vlády," povedala pre TASR.