SME

Dejiny Európy sú aj dejinami ozbrojených konfliktov

Bratislava 21. augusta (TASR) - Obyvatelia bývalého Československa a demokraticky zmýšľajúci ľudia na celom svete si dnes pripomínajú 39. výročie vstupu ...

Bratislava 21. augusta (TASR) - Obyvatelia bývalého Československa a demokraticky zmýšľajúci ľudia na celom svete si dnes pripomínajú 39. výročie vstupu armád piatich krajín Varšavskej zmluvy na územie ČSSR. Tento mocenský akt, ktorý pripravila a riadila Moskva, znamenal ukončenie reformného procesu známeho pod názvom Pražská jar. Podobných vojenských intervencií, z ktorých niektoré sa zmenili na krvavé vojnové konflikty, však zažila Európa v minulosti už niekoľko. TASR prináša prehľad najznámejších vojenských intervencií v Európe od roku 1900.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

- prvá svetová vojna (1914-1918): Prvý vojenský konflikt, ktorý vďaka napätým vzťahom medzi európskymi mocnosťami a modernej vojenskej technike nabral celosvetové rozmery. Iskierkou na rozpútanie vojny bola kríza na Balkáne. Vonkajším podnetom bol atentát srbského nacionalistu Gavrila Principa na rakúskeho následníka trónu Františka Ferdinanda dďEste a jeho manželku Žofiu v Sarajeve 28. júna 1914. Prvá svetová vojna si podľa odhadov vyžiadala asi desať miliónov obetí. Vinu na jej vzniku dáva Versaillská zmluva Nemecku a jeho spojencom.

- 16. jún - 7. júl 1919 - V priebehu intervenčnej vojny proti Maďarskej republike rád (ďalej MRR), na ktorej sa zúčastnila aj česko-slovenská armáda, prešla maďarská Červená armáda do protiútoku a prechodne obsadila časť východného a južného Slovenska, kde pod jej záštitou a podľa vzoru MRR prevzal moc miestny proletariát. Intervencia súvisela s prevratom v Maďarsku, po ktorom sa k moci dostali boľševici na čele s Bélom Kunom. Tí vyhlasovali, že chcú vybudovať nový socialistický štát podľa ruského vzoru. Historici zastávajú názor, že skutočnou snahou nového ľavicového režimu v Maďarsku bolo obnovenie Veľkého Uhorska, ktoré zaniklo koncom roka 1918.

SkryťVypnúť reklamu

- druhá svetová vojna (1939-1945): Najrozsiahlejší a najkrvavejší vojenský konflikt v dejinách ľudstva, do ktorého sa zapojilo 61 štátov. Vojna sa začala 1. septembra 1939 útokom hitlerovského Nemecka na Poľsko a v Európe sa skončila jeho kapituláciou 8. mája 1945. Počet obetí tohto konfliktu sa odhaduje na 55 miliónov, z toho je asi 25 miliónov civilistov.

- 4. novembra 1956 - intervencia sovietskych vojsk v Maďarsku proti účastníkom povstania, ktoré sa začalo 23. októbra protestným pochodom skupiny maďarských študentov. Účastníci protestných stretnutí žiadali politickú pluralitu a vystúpenie Maďarska z Varšavskej zmluvy. Povstanie bolo vyjadrením nesúhlasu maďarského obyvateľstva voči mocenskej politike Moskvy a praktikám vtedajšej maďarskej vlády na čele s Matyásom Rákosim.

SkryťVypnúť reklamu

- 20.-21. augusta 1968 - vojenská intervencia piatich armád štátov Varšavskej zmluvy v Československu, ktorej cieľom bolo potlačenie pokusu o vymanenie sa z pút stalinského či brežnevovského chápania socializmu a vybudovanie socializmu na princípoch demokracie a humanity. Na čele reformného procesu stál prvý tajomník ÚV KSČ Alexander Dubček. Na operácii sa zúčastnilo okolo pol milióna vojakov, 800 lietadiel, viac ako 6300 tankov a 2000 diel. Bola to najväčšia ozbrojená akcia v Európe od skončenia druhej svetovej vojny.

- 20. júla 1974 - Turecko začalo vojenskú intervenciu na ostrove Cyprus s cieľom chrániť Cyperčanov tureckého pôvodu. Vojenský zásah označili oficiálne miesta v Ankare za Tureckú mierovú operáciu.

- Vojna medzi Chorvátskom a Srbskom (1991 - 1995) - Začala sa po vystúpení Chorvátska zo zväzku s Juhosláviou. Časť srbského obyvateľstva v Chorvátsku vyhlásila na svojom území "nezávislú" republiku (Krajina) orientovanú na Srbsko. Po bojoch medzi Chorvátskom a federálnou Juhoslovanskou armádou ovládanou Srbmi prišlo koncom roku 1991 k uzavretiu prímeria, kedy takmer 1/3 chorvátskeho územia nebola pod kontrolou Záhrebu. Chorvátska armáda získala územie obsadené Srbmi až v rokoch 1994-95.

SkryťVypnúť reklamu

- Vojna v Bosne (1992-1995) - Na jej začiatku bolo vyhlásenie nezávislosti Bosny a Hercegoviny od Juhoslávie. Historici ju označili za prvú vojnu v Európe po roku 1945. Vojna sa skončila podpísaním daytonskej dohody, na ktorej plnenie dozerajú medzinárodné jednotky SFOR. Počet obetí dosiahol asi 200 000.

- 24. marca 1999 - začiatok leteckých útokov NATO proti Juhoslávii. Intervencia aliancie v Juhoslávii mala zastaviť vyháňanie etnických Albáncov z Kosova. Išlo o prvú operáciu Severoatlantickej aliancie od jej vzniku v roku 1949. Operácie NATO boli prerušené po tom, ako sa začal odsun juhoslovanských vojsk z Kosova. Útoky boli formálne zastavené 20. júna 1999 po úplnom stiahnutí juhoslovanskej armády z Kosova. Nepokoje v Kosove sa začali vo februári 1996 sériou atentátov, ktorou na scénu vstúpili ozbrojené zložky kosovských Albáncov - Kosovská oslobodenecká armáda (UCK).

Česká koruna

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  3. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  4. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  1. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  2. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  3. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  6. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  7. Zlatý sen vo vzduchu
  8. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 167
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 664
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 658
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 443
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 774
  6. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 3 436
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 912
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 227
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tréner Vladimír Országh na lavičke počas zápasu Slovensko - Švédsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Slováci sa s geografickým susedom stretávajú pomerne často.


TASR
Slovenskí hokejisti po víťazstve v zápase Slovensko - Slovinsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie pondelok, 12. máj?


Teuvo Teravainen oslavuje gól na MS v hokeji 2025.

Fínsko dnes zdolalo Francúzsko v skupine A na MS v hokeji 2025. Pozrite si priebeh, výsledok, tabuľku a góly.


a 1 ďalší
Radosť hráčov Česka po góle na MS v hokeji 2025.

Video, zostrih a góly zo zápasu Nórsko - Česko v skupine B na MS v hokeji 2025.


SkryťZatvoriť reklamu