Prešov 21. augusta (ČTK) - Ukrajina by privítala zavedenie malého pohraničného styku so Slovenskom čo najskôr po vstupe svojho západného suseda do schengenského priestoru bez hraničných kontrol. Aspoň čiastočne by to zmiernilo vízový režim pre Ukrajincov, povedal dnes novinárom generálny konzul Ukrajiny v Prešove Jevhen Perebyjnis. Slovensko by malo do schengenského systému, ktorý sprísni režim na hranici s Ukrajinou, vstúpiť na prelome tohto a budúceho roka.
"Pre nás by bolo najlepšie, keby malý pohraničný styk začal od vstupu Slovenska do schengenského priestoru," poznamenal Perebyjnis.
Rokovania o zavedení pohraničného styku medzi Slovenskom a Ukrajinou sa začnú v septembri. Zatiaľ však nie je isté, či sa obe strany stihnú dohodnúť do konca roka. O zavedení pohraničného styku Ukrajina už rokuje aj s Poľskom a Maďarskom.
Malý pohraničný styk umožňujú pravidlá Európskej únie. Pre obyvateľov, ktorí žijú do vzdialenosti 50 kilometrov od hranice, dovoľuje bezvízové prekročenie hraníc do susedného štátu, tiež však len do vzdialenosti 50 kilometrov. Takíto cestujúci sa na hranici okrem pasu musia preukázať špeciálnym preukazom.
Po očakávanom vstupe Slovenska do schengenského priestoru voľného pohybu osôb budú musieť Ukrajinci za víza platiť. Cena za niektoré víza by mohla podľa Perebyjnisa dosiahnuť 38 eur (zhruba 1300 Sk). Sprísnia sa aj podmienky ich vydanie. Slovenskí občania pri krátkodobej ceste na Ukrajinu víza nepotrebujú.
Malý pohraničný styk by mal byť aj jednou z možností, ktoré zmiernia prípadné negatívne dopady sprísneného režimu na hranici aj na slovenskej strane. Do obcí v prihraničných oblastiach preto má podľa skoršieho vyhlásenia premiéra Roberta Fica smerovať viac peňazí z európskych fondov.
Ukrajinský konzul: Spolupráca Ukrajiny so Slovenskom sa dobre rozvíja
Úroveň spolupráce Ukrajiny so Slovenskom je dobrá a jej rozvoj je dynamický. Konštatoval to na dnešnej tlačovej konferencii v Prešove generálny konzul Ukrajiny v Prešove Jevhen Perebyjnis.
Perebyjnis pripomenul čulé politické kontakty medzi politickými predstaviteľmi Ukrajiny a Slovenska v tomto roku. Podľa neho nezmenia na tom nič ani predčasné parlamentné voľby na Ukrajine koncom septembra.
Celkový obrat tovaru a služieb v obchode medzi Ukrajinou a SR dosiahol v roku 2006 objem za bezmála jednu miliardu amerických dolárov (USD), čo je v prepočte okolo 25 miliárd Sk. V roku 2005 bol o 12 percent nižší. Perebyjnis pozitívne ocenil, že sa "obchod s každým rokom zväčšuje" a "obchodná spolupráca sa rozvíja veľmi dobre". Podľa generálneho konzula je dobrým trendom aj skutočnosť, že rastie import Ukrajiny zo Slovenska a za rok 2006 sa jeho objem 407 miliónov USD už bezmála vyrovnal objemu exportu Ukrajiny na Slovensko, ktorý bol 579 miliónov USD. Objem importu vzrástol medziročne o 27 percent, objem exportu len o štyri percentá.
Ako Perebyjnis dodal, narába s číslami zo štatistiky za ukrajinskú stranu. Podľa nej do konca roka 2006 slovenské investície na Ukrajine predstavovali približne 100 miliónov USD a slovenský kapitál bol v 254 podnikoch. Nachádzali sa hlavne na západnej Ukrajine - v Zakarpatskej, vo Volynskej, Ivanofrankovskej a vo Ľvovskej oblasti.
Okrem obchodnej oblasti je ďalším významným okruhom činnosti, ktorej sa konzulát v Prešove venuje, cezhraničná spolupráca a v tom monitorovanie situácie na cestných priechodoch na slovensko-ukrajinskej hranici. "Je to predmet našej stálej pozornosti," zdôraznil Perebyjnis. Poznamenal však, že tam sa vyskytuje aj najviac problémov. Vyriešiť by ich mali investície do modernizácie infraštruktúry. Zo slovenskej strany je hotový priechod vo Vyšnom Nemeckom a v súčasnosti sa opravuje priechod v Ubli. Ukrajinská strana má do konca toho roka opraviť terminál pre nákladné autá na priechode v Užhorode a v roku 2008 opraviť aj terminál pre osobné autá.
Perebyjnis očakáva, že problémov na hranici bude ešte viac, keď od 1. januára 2008 tu začne platiť schengenský režim. Občania Ukrajiny budú môcť prekračovať hranicu len s vízami, za ktoré - v porovnaní s dneškom - budú musieť už platiť. Jednorazové vízum má stať približne 35 eur.
Šancu v zmäkčení vplyvu Schengenu na medziľudské kontakty v pohraničí vidí diplomat v uzatvorení dohody SR a Ukrajiny o malom pohraničnom styku. Rokovania o nej by sa mali začať v septembri, pričom Ukrajina na rovnakú tému už rokuje s Poľskom a Maďarskom. Podľa Perebyjnisových predstáv dohoda by mohla začať platiť od 1. januára 2008 a týkala by sa obyvateľov do 50-kilometrovej hĺbky územia oboch štátov.
Stretnutie s novinármi sa uskutočnilo v predvečer štátneho sviatku Ukrajiny, ktorý pripadá na piatok 24. augusta a ide o Deň nezávislosti Ukrajiny. Na utorok 4. septembra chystá konzulát pre svojich spolupracovníkov a partnerov na slovenskej strane recepciu pri príležitosti tohto sviatku.
Autor: mš

Beata
Balogová
