Smernice Európskej únie o predchádzaní využívania finančného systému na pranie špinavých peňazí a financovanie terorizmu preberá nový zákon o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a financovaním terorizmu. Návrh zákona dnes schválila vláda SR.
ický alebo zákonný účel. Zároveň ide o úkony, pri ktorých klient odmietne poskytnúť informácie, alebo dá také, ktoré si môže povinná osoba ťažko preveriť, prípadne sa nechce identifikovať. Ďalšou z nich bude transakcia, pri ktorej je objem financií, s ktorými klient narába, v zjavnej disproporcii k povahe alebo rozsahu jeho podnikateľskej činnosti či majetkovým pomerom.
Povinnou osobou je úverová alebo finančná inštitúcia, centrálny depozitár cenných papierov, burza cenných papierov, poisťovne, dôchodkové správcovské spoločnosti, prevádzkovatelia hazardných hier, poštový podnik či súdny exekútor. Pre ne legislatívna úprava konkretizuje rozsah ich povinností pri vykonávaní povinnej starostlivosti vo vzťahu ku klientovi s uplatnením rizikového prístupu.
Zákon tiež venuje pozornosť kontrole neziskových organizácií. Má tým zabrániť zneužívaniu finančných prevodov niektorých neziskových organizácií na financovanie terorizmu, ako aj tomu, aby subjekty, ktoré sú v spojitosti s teroristickými organizáciami, zastierali svoju činnosť vydávaním sa za neziskovky.
Zároveň sa posúva maximálna výška sankcií, a to zo súčasných dvoch až štyroch miliónov korún na dva až päť miliónov korún.
Novinkou v zákone je pojem "politicky exponovaná osoba", ktorý sa preberá zo Smerníc EÚ. Ide o osoby, ktorým sú zverené významné verejné funkcie celoštátneho alebo medzinárodného významu ako hlava štátu, minister, štátny tajomník, sudca najvyššieho súdu, veľvyslanec, a nemajú pobyt na území SR. V záujme predchádzania možnému praniu špinavých peňazí zákon definuje povinnosť uplatňovať pri takýchto osobách povinnú zvýšenú starostlivosť.