Bratislava 22. augusta (ČTK) - Kvalita vody v Dunaji sa v posledných rokoch nezhoršila. Najmä kúpanie v horných častiach toku by nemalo byť preto zdraviu nebezpečné, vyplynulo z predbežných zistení medzinárodného tímu odborníkov, ktorí Dunaj skúmajú. Napriek tomu sú viaceré úseky podľa výskumníkov silne znečistené, napríklad ťažkými kovmi.
"Zatiaľ sme nezistili, že by sa od roku 2001 niečo zhoršilo," povedal dnes novinárom o výskume horného toku rieky člen vedeckého tímu Béla Csányi. Vo väčšej miere sa podľa neho menilo len zastúpenie živých organizmov, pretože cez rôzne umelé kanály sa do vôd Dunaja dostávajú napríklad živočíchy z rieky Rýn. Veľký vplyv na život v rieke majú aj priehrady, ale tieto zmeny nemožno označiť za jednoznačne negatívne, dodal Csányi.
Najviac znečistené časti Dunaja však na vedcov ešte len čakajú, upozornil ďalší z odborníkov Jaroslav Slobodník. Výraznými zdrojmi škodlivín sú veľké prítoky, ako napríklad Váh, Tisa či ďalšie rieky na územiach Maďarska, Rumunska a Bulharska. "Niektoré sa kôr ponášajú na stoky," zhrnul skúsenosti z minulosti Slobodník.
Medzinárodný vedecký tím by mal ukončiť prieskum asi 2600 kilometrov dunajských vôd na konci septembra. Konečné výsledky by mali byť známe na budúci rok. Na ich základe by sa v budúcnosti mal rozvíjať priemysel, lodná doprava či poľnohospodárstvo tak, aby rieku znečisťovali čo najmenej. Výskum by sa mal znovu opakovať o šesť rokov.
Dunaj, po Volge druhá najväčšia európska rieka, pramení v Nemecku a do Čierneho mora sa vlieva v Rumunsku.
grm boa