Bratislava 23. augusta (TASR) - Ľudová strana - Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) nepodporí žiaden zákon, ktorý do parlamentu predloží Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Ako reakciu na iniciatívu KDH podať do NR SR novelu zákona o hazardných hrách, ktorá má zlepšiť kontrolu nad výhernými automatmi, to pre TASR povedal podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni.
Ako uviedol, od KDH by očakával, aby prišli s konštruktívnym návrhom na riešenie problémov, ktoré dnes najviac tlačia Slovensko. "Teraz otvárať tento problém, keď zákon sa novelizoval v roku 2005, to degraduje aj úroveň KDH, ktoré bolo pri tom," prízvukoval Urbáni s dodatkom, že kresťanskí demokrati mali možnosť zákon ovplyvniť už vtedy a nie vyťahovať ho teraz, keď nemajú témy.
Podľa jeho slov je tento návrh bezvýznamný a občanov sa bezprostredne nedotýka. "Každý je svojprávny a každý sa rozhodne, či bude hrať na hracom automate, alebo nie," dodal poslanec.
Šéf poslaneckého klubu Slovenskej národnej strany (SNS) Rafael Rafaj vyjadril pre TASR znepokojenie nad postupom KDH, ktoré podľa neho predkladá takéto zákonodarné iniciatívy najskôr médiám. "Pokiaľ sú presvedčení, že je to celospoločensky opodstatnené, tak politická kultúra by si vyžadovala aj politické rokovania klubov a strán," vysvetlil.
Čo sa týka samotného návrhu Rafaj potvrdil, že SNS si dá vypracovať analýzu, ale podľa jeho slov z doposiaľ dostupných informácií kvantitatívne obmedzovanie možností takýchto návykových miest nevedú k likvidácii samotného negatívneho spoločenského javu. "Preto takéto opatrenie zo strany KDH v tomto čase možno vnímať ako istú politickú agendu. My sa budeme zaoberať tým, ako riešiť samotný negatívny spoločenský jav takýchto závislostí," konštatoval.
Jediným pozitívom je podľa neho "sebakritika" KDH za spoluúčasť na pôvodnom zákone z roku 2005. "Pochybujeme ale, že by samotné mestá a obce vedeli zvládnuť takéto žiaduce obmedzenie, pretože ten príjem z prevádzkovania takýchto automatov je vlastne súčasť ich rozpočtu," dodal Rafaj s tým, že keď bude strana cítiť potrebu riešiť tento problém, tak príde s vlastným riešením, ktoré bude účinnejšie priamo v teréne u patologických hráčov.
Podľa poslanca za stranu Smer - sociálna demokracia Dušana Jarjabka je to opodstatnený návrh zákona, ktorý má riešiť túto problematiku. "Sú tu ale dva problémy: Do akej miery pustiť hazardné hry, kde a pod akou kontrolou a druhý spočíva v tom, čo s výťažkom z týchto hier. Ja sa určite budem pýtať, prečo sa takto investované prostriedky nemôžu sčasti venovať napríklad kultúre," podotkol pre TASR.
KDH dnes na tlačovej konferencii predstavilo návrh novely zákona o hazardných hrách, ktorej cieľom je dať mestám a obciam právo zakázať prevádzkovanie hazardných hier na svojom území. Podľa poslanca za KDH Pavla Minárika niektoré formy hazardných hier, najmä výherné automaty sú často spojené s organizovaným zločinom a sú prostriedkom na pranie špinavých peňazí.
KDH chce obmedziť hracie automaty aj v tom, aby na verejných priestranstvách mohol byť najviac jeden automat, vyšší počet by bol možný len v herniach. Má to zabezpečiť vyššiu záruku kontroly predovšetkým v prístupe mladistvých.