Martin 24. augusta (ČTK) - Zdvorilostné úsmevy, prijímanie darov a lichôtky na adresu hostiteľov patria ku koloritu prezidentských návštev všade vo svete. Tieto nepísané pravidlá pred 40 rokmi porušil vtedajší československý prezident Antonín Novotný pri návšteve Martina. Komunistický vodca v auguste 1967 obvinil zástupcov Matice slovenskej z buržoázneho nacionalizmu. Napokon však odštartoval vlastný pád.
"Všetko, čo v Martine robil, bolo politicky motivované. Chcel urobiť roztržku s politickým vedením na Slovensku na čele s Alexandrom Dubčekom, ktorý bol vtedy prvý tajomník ÚV KSS. Bol to mocenský boj medzi Dubčekom ako reformným komunistom a ním ako dogmatickým konzervatívcom," povedal ČTK historik Stanislav Sikora.
Novotný mal už skôr nálepku politika, ktorý nemá Slovákov príliš v láske. Pri návšteve Matice, považovanej za vrcholnú inštitúciu národnej histórie, ho údajne rozhnevali požiadavky jej správcu na uvoľnenie možnosti stykov so zahraničnými Slovákmi. Prezident sa počas debaty rozčúlil, odišiel a odmietol pritom prijať pripravené dary.
Podľa Sikoru sa Novotný usiloval získať zámienku, aby mohol o Slovákoch hovoriť ako o buržoáznych nacionalistoch. Podľa historika sa mu totiž nepáčilo, že sa skupina okolo Dubčeka usilovala o rozšírenie právomocí slovenských národných orgánov. Prezident ľutoval, že sa tieto orgány nepodarilo zlikvidovať už po druhej svetovej vojne.
Okrem urážky zástupcov Matice sa Novotný počas pobytu na Slovensku vraj dopustil i niekoľkých ďalších prešľapov. Namiesto návštevy cintorína v Martine, kde je pochovaných mnoho významných slovenských osobností, radšej išiel na exkurziu na neďaleké poľnohospodárske družstvo. Prijať dary od Matice zakázal i svojej manželke.
"Informácie o Novotného správaní sa okamžite rozšírili. U Slovákov to však nevyvolalo až tak negatívne reakcie voči českému národu, ale voči samotnej osobe Novotného. Veď tento prezident nebol obľúbený ani u mnohých Čechov," dodal Sikora.
Hlava štátu napokon svoj mocenský boj so svojimi odporcami prehrala. Koncom 60. rokov sa v Československu k moci dostali aspoň na krátku dobu prívrženci Dubčeka a Novotný o svoje funkcie prišiel. Z Československa sa stala aspoň formálne federatívna republika.
Ivan Matejička pto boa