BRATISLAVA 24. augusta (SITA) - Palko to dnes potvrdil pre SITA s tým, že nejde o stranícku záležitosť a verí v dosiahnutie širokého konsenzu pri podpore návrhu.
Hlinka podľa predkladateľov patrí medzi rozhodujúce postavy moderných slovenských dejín a jeho zásluhy sú neprehliadnuteľné a nespochybniteľné. Patrí k nim zásadný podiel na formovaní slovenského národa ako moderného politického národa, tradícia obrany kresťanských hodnôt, národných záujmov a sociálnej politiky, čo sú dodnes politické hodnoty, ku ktorým sa hlásia viaceré slovenské ideové smery a politické strany. Hlinkovo dedičstvo preto možno podľa predkladateľov označiť za zjednocujúce.
"Lex Hlinka" má iba tri paragrafy. Prvý oceňuje Hlinkove zásluhy o Slovenskú republiku, druhý ukladá povinnosť umiestniť bustu Hlinku s týmto nápisom v budove NR SR, napokon tretí hovorí o účinnosti celého zákona. "Nastal čas, aby sa Hlinkovo meno prestalo zneužívať. Namiesto toho, aby sa s ním spájali veci, ktoré prišli až po jeho smrti, treba oceniť jeho zásluhy, ktoré mal počas života. Sté výročie černovskej tragédie je ideálna príležitosť na prijatie takéhoto zákona," dodal Palko pre SITA s tým, že ak sa ho podarí na septembrovej parlamentnej schôdzi posunúť do druhého čítania, definitívne by mohol byť schválený v predvečer výročia, ktoré bude 27. októbra.
Palko zdôraznil, že návrh predkladajú ako poslanci, mimo straníckej pôdy. "Nechceme si osobovať Andreja Hlinku a privlastňovať si ho ako strana," povedal Palko s tým, že takto chcú predísť "zbytočným revnivostiam". Palko verí v podporu zákona v Národnej rade SR. "Parlament nemôže byť len sumou strán, ale aj politikov, ktorých spájajú isté zásady," dodal. Podobné osobité zákony sú podľa Palka súčasťou česko-slovenskej tradície. Počas prvej republiky schválil parlament tzv. Lex Masaryk, neskôr Lex Štefánik a český parlament pred pár rokmi Lex Beneš.