Prudká búrka, ktorá sa územím Slovenska prehnala v noci na dnešok, spôsobila v lesoch kalamitu. Na území spravovanom š.p. Lesy SR dosiaľ jeho zamestnanci vyčíslili objem kalamitného dreva na viac ako trištvrte milióna kubických metrov. Najväčšie škody po sebe víchrica zanechala v lesoch v pôsobnosti odštepných závodov Liptovský Hrádok (500 000 m3 kalamitného dreva), Rimavská Sobota (200 000 m3), Beňuš (50 000 m3) a Čierny Balog (40 000 m3). Informoval o tom hovorca Lesov SR Peter Gogola.
Štátni lesníci prednostne odstraňujú spadnuté kmene blokujúce prístupové cesty k chatám, rekreačným zariadeniam a horárňam. Mnohé doliny sú pre popadané kmene stromov dosiaľ neprístupné. Lesníci taktiež spolupracujú s pracovníkmi energetických spoločností pri odstraňovaní stromov, ktoré poškodili elektrické vedenie.
Odhad objemu kalamitného dreva len predbežný. Presnejšiu informáciu o skutočnom rozsahu kalamity poskytne až letecké snímkovanie plánované na začiatok nasledujúceho týždňa.
Návštevníci lesov by sa podľa lesníkov mali v záujme ochrany svojho zdravia vyhnúť kalamitou postihnutým porastom.
Fórum pre perspektívu lesov: lesy vysychajú, potrebujú okamžitú pomoc
Zelený pás lesov pod tatranskými končiarmi vystriedajú čoskoro na obrovských plochách suché stromy. Podkôrnemu hmyzu podľahlo už niekoľko tisíc ha veternou kalamitou nepoškodeného lesa. Konštatovali to účastníci dnešného II. fóra pre udržateľnú perspektívu tatranských lesov, ktoré sa konalo v Múzeu TANAP-u v Tatranskej Lomnici.
Prítomní sa obrátili s výzvou na samosprávy a občanov, aby si začali viac všímať stav životného prostredia vo svojom okolí, najmä v blízkosti lesných komplexov, ktoré sú ohrozené. Apelovali na samosprávy, aby nepodliehali extrémistickým tlakom, na vládu, aby analyzovala príčiny súčasného stavu.
"Súčasne vyzývame vládu, aby pomenovala a postihla ľudí, resp. subjekty, ktoré sú za tento zlý stav lesov zodpovedné. Tretia výzva smeruje do Bruselu. Očakávame, že na základe podkladov komisie, ktorá hodnotila kroky lesníkov predovšetkým v Tichej a Kôprovej doline, bude objektívne informovať o skutočnom stave prírody v TANAP-e, o doterajšom odbornom pôsobení lesníkov a následne prijme objektívne závery a pomôže skutočnej ochrane biotopov v Tatrách," uviedol Mikuláš Michelčík zo Združenia lesníkov a ochrancov prírody Tatier.
Predseda Slovenskej lesníckej komory Ivan Malko dodal, že situácia je veľmi vážna nielen v TANAP-e, ale na celom území Slovenska a vyžaduje okamžité opatrenia zo strany ministerstiev pôdohospodárstva i životného prostredia.
Účastníkmi dnešného II. fóra boli vlastníci a správcovia pozemkov, zástupcovia samospráv a mimovládnych ochranárskych organizácií z tatranského regiónu.
Autor: zh

Beata
Balogová
