KOŠICE 25. augusta (SITA) – Prvá etapa racionalizácie siete škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja (KSK) predpokladala efekt vo finančnom vyjadrení 23,5 milióna korún. Po odčítaní nákladov súvisiacich s racionalizačnými krokmi mal dosiahnuť sumu 14,3 milióna korún.
„Na základe skutočných údajov dnes môžeme vyčísliť úsporu z prvej etapy racionalizácie vo výške 30,4 milióna korún, po odčítaní nákladov je to 21,1 milióna korún. Návratnosť peňazí investovaných do stavebných úprav na základe toho odhadujeme na štyri mesiace, ďalšia úspora sa prejaví vo financovaní samotnej prevádzky. V údaji o úspore sú zahrnuté len prevádzkové a mzdové úspory, nie výnosy z predaja alebo prenájmu uvoľneného majetku. Racionalizačné opatrenia priniesli aj pokles počtu zamestnancov. Počet pedagógov klesol o 36, počet nepedagogických pracovníkov o 34. Úspora na energiách predstavuje viac než 10 miliónov korún,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa KSK Zuzana Bobríková.
Oproti minulému poklesne v školskom roku 2007/2008 počet stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK o päť - z 88 na 83. Klesajúca demografická krivka spôsobuje, že do lavíc zasadne zhruba o 900 žiakov menej, čo je priemerný počet žiakov dvoch škôl. Presné údaje bude mať Odbor školstva KSK po 15. septembri, keď školy musia nahlásiť štatistické údaje.
Opatrenia z prvej etapy racionalizácie znamenali aj zvýšenie priemerného počtu žiakov na jednu školu z 398 na 410. Kapacitná vyťaženosť škôl tak stúpla z 93,1 percenta na 94,6 percenta. Mierne sa zmenil aj pomer počtu škôl. Počet stredných odborných učilíšť klesol z 28 na 26 percent, počet gymnázií z toho dôvodu stúpol z 23 na 25 percent, podiel stredných odborných škôl ostal zachovaný na 49 percentách. Zvýšenie percentuálneho podielu gymnázií na úkor učilíšť KSK neteší a tento stav chce zmeniť. „Kraj pripravuje koncepciu odborného školstva, na ktorej sa podieľa aj ministerstvo školstva, zamestnanecké zväzy a zamestnávatelia. Zámerom je dosiahnuť, aby sa odborné školstvo oproti stagnácii a poklesu dostalo z „červených čísiel“ a dokázalo pružne reagovať na požiadavky trhu práce, aby odborné školy mohli reagovať na konkrétne požiadavky zamestnávateľov nielen kvantitou, ale aj kvalitou absolventov,“ uviedla Bobríková.
Napriek zámeru oživiť odborné školstvo ale treba aj v druhej etape racionalizácie počítať s tým, že KSK bude nútený riešiť situáciu niektorých nevyťažených učilíšť, ktoré aj napriek spoločnej snahe školy a zriaďovateľa nedokážu naplniť počty tak, aby ich prevádzka bola efektívna. Bobríková informovala, že návrh druhej etapy racionalizácie siete škôl a školských zariadení by mal prísť na rokovanie Zastupiteľstva KSK ešte v tomto roku.
ič;mt;pe