Podľa neho SNP je pilierom a chrbtovou kosťou novodobých národných dejín Slovákov a toto všeľudové vystúpenie proti fašizmu nám môžu závidieť mnohé iné národy. Fico to uviedol na oslavách 63. výročia SNP na Jankovom vŕšku nad obcou Uhrovec v okrese Bánovce nad Bebravou, kde pôsobila partizánska brigáda Jána Žišku. Brigáda mala v určitom období až 1600 členov. Nielen Slovákov, ale aj Čechov, Rusov, Francúzov a príslušníkov iných národov. Fico nezabudol pripomenúť, že v nej pôsobil aj Alexander Dubček a jeho brat Július, ktorý v boji pri Dolných Vesteniciach zahynul. Alexander Dubček bol dvakrát ranený.
Pripomínať si však treba, ako ďalej uviedol premiér, aj duchovných otcov Vianočnej dohody v roku 1943 ako Jozefa Lettricha či Jána Ursínyho, ale aj ľavicových signatárov Karola Šmidkeho, Gustáva Husáka a Ladislava Novomeského. Všetci spoločne pripravili Povstanie a potom boli aj jeho vodcami. Na Slovensku je podľa premiéra divná prax vymazať z dejín niekoho len preto, že na toho človeka má niekto rozdielne názory. "Odmietam takéto narábanie s dejinami," prehlásil Fico. Myslí si, že treba veľmi otvorene hovoriť o ľuďoch, ktorí sa v roku 1944 postavili proti fašizmu. Historici nech posúdia, aké boli ich skutky a či sa dopustili aj chýb a omylov. Napriek tomu by dejiny Slovenska mali zostať zaľudnené, konštatoval Fico.
Premiér spoločne s ministrom vnútra SR Robertom Kaliňákom položili vence v útrobách mohyly, kde sú uložené pozostatky padlých partizánov. Ďalší účastníci osláv, medzi ktorými bol aj veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Vladimír Galuška, členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, zástupcovia Ozbrojených síl SR, politických strán a občania položili vence a kvety k vonkajšiemu pamätníku.