"To sa netýka už len vnútorných záležitostí Maďarska," uviedol pre TASR Slota. "Predstavitelia tejto gardy, polovojenskej organizácie, ktorá sa hlási k neofašizmu, nie otvorene, ale všetky znaky aj tie uniformy hovoria sami o sebe, že sa treba na niekoho pripravovať a ten niekto je na Slovensku, v Rumunsku a Srbsku," vysvetlil. "Tak to už nie je sranda, na toto treba veľmi tvrdo reagovať," zhrnul. Zároveň sa chce obrátiť aj na Ministerstvo zahraničných vecí SR.
Celú situáciu vníma Slota negatívne a podľa neho je teraz na ťahu demokracia v Maďarsku. Ako povedal, maďarský premiér Ferenc Gyurcsány by mal tvrdo zasiahnuť, nakoľko sa hlási k demokratickým a liberálnym myšlienkam Strany európskych socialistov (PES). "Pamätáme si v nedávnej minulosti, ako reagovali európski socialisti na vstup SNS do vlády," povedal. "Očakávam, že zo strany Európskej únie a predovšetkým európskych socialistov zaznie veľká kritika," dodal.
V Budapešti dnes zložilo prísahu prvých 56 členov Spolku maďarskej gardy (MGE). Vznik gardy sprevádzal odpor viacerých občianskych organizácií v Maďarsku a vo svete. Otvorený list zaslala Gyurcsányovi svetová aj európska židovská organizácia. K dištancovaniu sa od gardy vyzval maďarské politické strany šéf zahraničného výboru Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Tom Lantos. Predseda maďarskej vlády vyzval generálneho prokurátora na "ostré sledovanie činnosti gardy".
Vznikajúca garda má okrem iného podľa predsedu strany Jobbik Gábora Vonu, ktorý je zároveň aj predsedom MGE, ochraňovať Maďarsko pred útokom okolitých krajín. "Otvorene môžem povedať, že som myslel na Slovensko, Rumunsko a Srbsko, keď som hovoril o tom, že sa možno obávať útoku niektorej susednej krajiny na našu vlasť," povedal nedávno predseda, ktorý pripomenul, že v týchto krajinách žije maďarská menšina a Maďarsko malo s týmito krajinami v minulosti neustále konflikty.
Viac informácií o vzniku Spolku maďarskej gardy čítajte tu.
Autor: ks

Beata
Balogová
