BRATISLAVA 26. augusta (SITA) - Zvyšujúcu sa kvalitu spoločného plnenia operačných úloh na mierovej misii na Cypre i na ďalších spoločných projektoch a bezproblémové vzťahy medzi slovenskými a maďarskými vojakmi pri ich spolupráci konštatoval po návšteve Cypru náčelník Generálneho štábu (GŠ) ozbrojených síl SR, generál Ľubomír Bulík. Médiá o tom dnes v tlačovej správe informoval Peter Michnica z Tlačového oddelenia komunikačného odboru Ministerstva obrany SR.
Príslušníkov mierovej operácie OSN na Cypre navštívil Bulík v dňoch 22. až 24. augusta spolu s náčelníkom generálneho štábu obranných síl Maďarskej republiky generálom Andrásom Havrilom. Popri tradičnej inšpekcii plnenia operačných úloh náčelníci, ktorí po prvý raz spoločne navštívili túto misiu, položili dôraz na úroveň spolupráce medzi príslušníkmi oboch krajín, pôsobiacich vo štvrtom sektore nárazníkovej zóny, ktorá je v zodpovednosti slovenského veliteľa. Slovenskí a maďarskí vojaci sú tu pod spoločným velením od r. 2001. Do jednotky patria aj štyria príslušníci chorvátskej armády.
Hlavný veliteľ jednotiek UNFICYP generálmajor Rafael José Barni na veliteľstve v Nikózii na spoločnom brífingu vyzdvihol výbornú spoluprácu s oboma krajinami a výkony vojakov pri plnení jednotlivých úloh. "Spolupráca slovenských ozbrojených síl a maďarských obranných síl je dobrých signálom pre vojakov na oboch stranách. Ukázalo sa, že vojaci na všetkých úrovniach si medzi sebou rozumejú a vzťahy sú bezproblémové. Je to úroveň stabilizovanej spolupráce, ktorá sa prejavuje v stále sa zvyšujúcej kvalite plnenia operačných úloh a to aj v iných spoločných projektoch,“ povedal podľa Michnicu na margo spolupráce s maďarskou stranou Bulík.
Obaja náčelníci GŠ si v sprievode veliteľa sektoru 4 pplk. Jaroslava Schönvického letecky prezreli oblasť, v ktorej príslušníci oboch strán plnia úlohy. Po stretnutí s našimi vojakmi na základni vo Famaguste vyjadril Bulík spokojnosť predovšetkým so zvládnutím rýchleho prechodu plnenia operačných úloh v zmenených podmienkach, po redukcii počtu príslušníkov misie s cieľom zvýšenia mobility i doladením primeraného výstroja a výzbroje vojakov na úrovni, ktorá im umožňuje plne sa sústrediť na plnenie zverených úloh.
Mierová operácia UNFICYP pôsobí na Cypre na základe rozhodnutia Bezpečnostnej rady OSN č. 186 zo 4. marca 1964 s mandátom zabrániť obnoveniu ozbrojeného konfliktu medzi grécko-cyperskou a turecko-cyperskou komunitou podporovanou tureckými ozbrojenými silami, prispieť k udržaniu a obnove práva, poriadku a návratu do normálneho stavu. Mierová operácia UNFICYP je jednou z najstarších mierových operácií v histórii OSN. Prví príslušníci ozbrojených síl SR prišli do misie UNFICYP v máji 2001. Postupným procesom prevzali velenie v jednom z troch sektorov od príslušníkov AUSHUNCON-u (príslušníci rakúskych a maďarských ozbrojených síl). V júni 2001 sa uskutočnil oficiálny akt odovzdania Sektoru 4 slovenskému kontingentu, čím SLOVHUNCON (slovensko-maďarský kontingent) operačne plne zodpovedá za tento sektor. Po prvýkrát v histórii prevzala Slovenská republika velenie v niektorom zo sektorov misie. Sektor 4 sa nachádza na východ od hlavného mesta a má dve slovenské a jednu maďarskú čatu. Veliteľstvo práporu sa nachádza v meste Famagusta. Od septembra 2004 pôsobia v Sektore 4 aj dôstojníci chorvátskeho kontingentu, uvádza Michnica.