Ján Berky-Mrenica sa rozhodol ukončiť k dnešnému dňu činnosť orchestra Diabolské husle v doterajšom zložení a vrátiť polmiliónovú finančnú podporu, ktorú im poskytol premiér Robert Fico z rezervy predsedu vlády na nákup mikrobusu. Vo vyhlásení pre médiá dnes Berky-Mrenica ml. rozhodnutie odôvodnil udalosťami posledných dní.
Doterajšie zloženie Diabolských huslí - Ján Berky Mrenica ml., Silvia Šarkoziová, (violončelo), Tibor Lévai (kontrabas), Ernest Šarkozi (cimbal), Emil Hasala (husle), Zoltán Grunza (klarinet), Alexander Mihok (kontrabas) a Jozef Berky (husle) podľa Berkyho-Mrenicu ml. končí. Orchester s názvom Diabolské husle však bude podľa neho v novej zostave, s novým programom a hudobným obsadením fungovať naďalej. "Názov Diabolské husle Jána Berkyho Mrenicu ml. je a zostáva majetkom mojej osoby ako duševné vlastníctvo zaregistrované na patentovom úrade a preto som výlučným vlastníkom uvedenej značky," uvádza Berky-Mrenica ml. s tým, že on osobne ako hudobník nekončí. "Budem pôsobiť na hudobnej scéne a veľmi poctivo budem odvádzať svoj výkon a ešte poctivejšie pripravovať návrat nových Diabolských huslí. Na druhej strane nebránim muzikantom, ktorí boli členmi telesa, aby si založili vlastné hudobné teleso, ktoré bude mať šancu sa na hudobnom pódiu presadiť," dodáva Berky-Mrenica ml.
"Všetky záležitosti okolo podpory Diabolských huslí, ktorú sme získali na našu činnosť, v najbližšom čase poctivo vrátim," uvádza Berky-Mrenica ml. s tým, že by nebol rád, keby sa začala mediálna vojna, ktorú by sa niektorí ľudia snažili využiť na svoju popularizáciu a ublížila by tým, ktorí sú mu najbližší a ktorých má rád, predovšetkým jeho rodičom. "Celý život som kráčal v šľapajach môjho otca Jána Berkyho Mrenicu st. a jeho odkaz lásky k ľuďom a k folklóru budem presadzovať vo svojom živote aj naďalej s muzikantmi, s ktorými sa zhodneme po ľudskej i profesionálnej stránke," uzatvára vyhlásenie Ján Berky-Mrenica mladší.
Pridelenú dotáciu označil umelecký vedúci orchestra Zlaté husle a orchestra súboru Lúčnica Martin Sleziak za nemorálnu. Domnieva sa, že Zlaté husle a Diabolské husle majú podobné zárobky a ich členovia žijú nadštandardne. Berky Mrenica potrebu finančnej pomoci odôvodňoval tým, že zle platení hudobníci nemajú ako cestovať do práce.
Mercedes
Rezerva predsedu vlády sa podľa zákona o rozpočtových pravidlách môže použiť na „krytie nepredvídaných výdavkov nevyhnutných na zabezpečenie rozpočtového hospodárenia alebo na krytie zníženia rozpočtovaných príjmov“.
Fico dal pritom štvrtú najvyššiu dotáciu, pol milióna korún, Jánovi Berkymu–Mrenicovi mladšiemu na kúpu nového Mercedesu pre orchester Diabolské husle.
Huslista v minulých voľbách kandidoval za HZD a šéf HZD Jozef Grapa je dnes Ficovým poradcom. Mrenicova sestra je novou splnomocnenkyňou vlády pre rómsku problematiku.
„Čo to má spoločné s HZD, ktoré už prakticky neexistuje?“ spýtala sa Glendová. Fico podľa nej z rezervy môže podporiť aj projekty, ktorých cieľom je skvalitňovanie kultúry.
Mercedes je podľa nej „nevyhnutným prostriedkom na to, aby bol orchester plne mobilný, mohol cestovať do rôznych kútov našej vlasti i zahraničia a poskytovať možnosť kvalitného kultúrneho vyžitia pre čo najširší okruh ľudí“. Propaguje tiež podľa nej Slovensko v zahraničí.
Promotér Pavol Maruščák, ktorý v Bratislave organizuje koncerty, tvrdí, že honoráre Diabolských huslí sa pohybujú okolo 60–tisíc korún za koncert. Podľa neho záleží aj na tom, či ide o vystúpenie v STV, kde sú honoráre minimálne, alebo na firemnom večierku, kde sa platí oveľa viac. „Príde mi choré, keď štát dá niekomu miliónové auto, aby mohol reprezentovať krajinu. Kopec súborov koncertuje v zahraničí a nedostáva takéto darčeky,“ povedal.
Viac o dotáciách z rezervy predsedu vlády Roberta Fica a predtým Mikuláša Dzurindu čítajte tu.
Autor: SME, ks

Beata
Balogová
