Bratislava 27. augusta (ČTK) - Ulica Červenej armády, Sovietskych hrdinov či Pionierska - tieto názvy zavedené v časoch socializmu zostali v niektorých mestách a obciach nezmenené aj takmer 18 rokov po revolúcii.
Samosprávy takéto pomenovania často ani meniť neplánujú a tvrdia, že to nežiadajú ani občania. Niektorí pritom argumentujú, že aj to je časť histórie Slovenska.
Prechádzka po ulici Marxa a Engelsa
V Leviciach na juhozápade Slovenska možno dodnes nájsť ulicu Karla Marxa, Friedricha Engelsa či Družstevnícku. "Nebola žiadna iniciatíva zo strany poslancov, že by chceli tieto ulice premenovať. Možno sú ľudia zvyknutí," povedala ČTK Lucia Fabianová z mestského úradu.
Podobne ulica Sovietskej armády zas existuje v stredoslovenskej obci Hliník nad Hronom. "Z môjho hľadiska ide o históriu. Zostávajú aj pamätníky po rôznych kráľoch, o ktorých nemôžeme povedať, že urobili len dobre. Napriek tomu sú to historické skutočnosti," tvrdil starosta obce Dušan Antal. Starosta si názov ulice nechcel spájať s okupáciou Československa v roku 1968, ale s bojom proti fašizmu za druhej svetovej vojny.
Červená ulica sa v Martine premenovávať nebude
V Martine zas miestni poslanci v minulosti zamietli premenovanie ulice Červenej armády. "Mesto Martin v súčasnosti o zmene názvu tejto ulice neuvažuje. Ak by s takouto iniciatívou prišli občania, alebo niekto z poslancov, premenovaním ulice by sa opäť zaoberalo miestne zastupiteľstvo," uviedla hovorkyňa mesta Nataša Petrová.
Socialistické názvy ulíc neprekážajú ani obyvateľom Svidníka na východnom Slovensku. V meste je pritom takýchto ulíc viacero, medzi nimi napríklad Sovietskych hrdinov, Budovateľská či Pionierska. "Je mi to úplne jedno, veď aj tak tie názvy každú chvíľu menia," povedal ČTK Svidníčan Ján Murín. "Vôbec netrvám na zmene názvu ulíc, neprekáža mi to," pripojila sa ďalšia Svidníčanka, ktorá má trvalé bydlisko na ulici Sovietskych hrdinov.
Socializmus pripomínajú aj pamätníky
Minulý režim pripomínajú svojím pomenovaním aj ďalšie ulice a námestia na Slovensku. V Čiernej nad Tisou mestský úrad sídli na Námestí pionierov. Ulice Červenej armády sa nachádzajú vo viacerých mestách.
Pamiatky po socialistickej minulosti možno nájsť na Slovensku nielen v názvoch ulíc. Okrem socialistickej architektúry, ktorá často zmenila centrá miest na nepoznanie, sú to napríklad aj pamätníky na sovietsku armádu na námestiach či pamätné tabule na sídla KSČ na niektorých budovách.
Najviac mien ulíc z čias socializmu sa však zrejme zachovalo v obci Želovce pri Veľkom Krtíši. Stredná škola sídli stále na ulici Klementa Gottwalda. Okrem toho sa tu vyskytuje aj ulica Pionierska či Revolučná. "V dedine sa našlo len niekoľko odvážlivcov, ktorí sa pokúsili navrhnúť premenovať ulice. Narazili však na odpor väčšiny obyvateľov," citoval denník jedného z obyvateľov obce.
Ján Filip igr boa