Veselé 27. augusta (TASR) - Kanón proti ľadovcu používajú v Plantexe, s.r.o. vo Veselom pri Piešťanoch. Zariadenie, ktoré dokáže odvrátiť nebezpečenstvo krupobitia, je účinným prostriedkom na ochranu rozsiahlych ovocných sadov.
Po tom, čo obyvatelia obce protestovali proti hluku, ktorý kanón pri jednotlivých salvách produkoval, pôdohospodári siahli po jednoduchom opatrení. "Pred niekoľkými týždňami sme sa rozhodli naplniť prepravky na ovocie odpadovou textíliou a okolo kanóna sme navŕšili asi šesť metrov vysokú hradbu," povedal TASR vedúci sadu Marián Bednár. Tento krok podľa neho hluk čiastočne stlmil.
Kanón je podľa neho vynálezom talianskych roľníkov, ktorí si svoje polia takto chránili už pred 150 rokmi. Jeho odborný názov je generátor šokovej vlny a pracuje na báze výbušnej zmesi acetylénu a kyslíka. Po zapálení "vystrelí" a potom sa tlaková vlna šíri z neho rýchlosťou zvuku do oblakov a dokáže tak prerušiť rastovú fázu ľadovcových krúpov. Frekvencia výstrelov je v čase blížiacej sa búrky a počas nej každé štyri sekundy. Veselčania si tak chránia sady jabĺk o rozlohe 100 hektárov, na takej istej ploche majú aj ovocnú škôlku.
V súčasnosti takéto zariadenia používajú ovocinári a vinohradníci vo Francúzsku, Španielsku, Rakúsku, Belgicku, tiež v USA a Austrálii. Na Slovensku je zatiaľ jediné vo Veselom. Ovocinárstvo má tejto v obci už viac ako 200-ročnú tradíciu. Intenzívna produkcia ovocných výpestkov začala vo Veselom pred viac ako 100 rokmi. Spoločnosť Platnex založili v roku 1996 pracovníci vrcholového manažmentu bývalej Šľachtiteľsko-výskumnej stanice Veselé, š.p.
"Práve začíname zber. Časť tvoria tzv. ľadovcové jablká vhodné iba na priemyselné spracovanie, zostatok ide našim odberateľom na priamu konzumáciu," informoval Bednár. Tohtoročná úroda je podľa neho v porovnaní s minuloročnou slabšia zhruba o 30 až 40 percent.