Zhodli sa na tom odborníci počas tvorby, rozvoja a implementácie otvoreného systému celoživotného vzdelávania na Slovensku pre potreby trhu práce.
"V súvislosti s akreditáciou inštitúcií by vznikli správne poplatky, ktorých výšku stanoví legislatívna komisia, ale strop by mal byť 10-tisíc korún na vzdelávaciu inštitúciu," uviedla dnes pre TASR riaditeľka Academie Istropolitany Alena Dušatková, ktorá zastrešovala tento národný projekt.
V súčasnosti inštitúcia platí dvetisíckorunový poplatok za každý akreditovaný program. Podľa jednej z navrhovaných koncepcií, ktoré sú výstupom programu realizovaného na Slovensku od decembra 2004, dostane inštitúcia certifikát úrovne A, B alebo C na päť rokov. Cerifikát bude pre klienta zárukou kvality programu aj inštitúcie, odbornosti jej lektorov a autorov vzdelávacích programov, ako aj tímu odborných garantov.
"Malo by to vyčistiť trh vzdelávania. Na Slovensku v neformálnom vzdelávaní je problém totiž v tom, že všetci robia všetko a touto certifikáciou by sa mali inštitúcie špecializovať," doplnila Dušatková.
Zmyslom projektu, ktorého záverečná konferencia sa dnes konala v Bratislave, bolo vypracovať systémový a legislatívny rámec pre fungujúci systém celoživotného vzdelávania prepojeného s trhom práce.
S kvalitou a certifikáciou bude súvisieť aj spôsob uznávania takto dosiahnutého vzdelávania.
"Prostredníctvom absolvovaných kurzov neformálneho vzdelávania by získaval človek kredity, ktoré by sa kumulovali a následne preniesli do formálneho vzdelávania. Človek by sa tak mohol prihlásiť na strednú alebo vysokú školu a získať možnosť žiadať o záverečné preskúšanie. Získal by tak maturitu, bakalárske vzdelanie alebo výučný list," vysvetlila Dušatková.
V rámci spôsobu financovania celoživotného vzdelávania pracovná skupina navrhla aj uznávanie tzv. daňového bonusu. Takto odpočítateľná položka by vznikla niekomu, kto sám investuje do svojho vzdelávania. Ministerstvo financií to však zamietlo.