Bratislava 27. augusta (TASR) - Na zabránenie protiprávnosti pri vytvorení nového územného plánu (ÚP) hlavného mesta SR vyzýva primátora a mestských poslancov občianska iniciatíva (OI) Bratislava otvorene.
"Prijaté všeobecne záväzné nariadenie (VZN) č. 4/2007 po schválení územného plánu odporuje zákonu a vyhláške. Absentuje v ňom totiž určenie plôch verejnoprospešných stavieb, keďže grafické určenie nestačí," uvádza v otvorenom liste Ľubica Trubíniová z OI. Zároveň sa pýta, prečo pred schválením návrhu regulatívov sa z nich nestali regulatívy?
Podľa Trubíniovej Bratislavčania počas prípravy návrhu ÚP i pred jeho opakovaným schvaľovaním upozorňovali na porušovanie zákonnosti, základných pravidiel prerokovania s verejnosťou i na to, že sa nevyužili možnosti na nápravu nedostatkov. Občania verili, že pripomienky poslúžia kvalite výsledku, ale vraj zažili šok, keď si prečítali uznesenie č. 123/2007, uvedené VZN a predovšetkým čistopis územného plánu.
"Korunu tomu nasadil pán primátor, ktorý sľúbil napraviť časť textu odvolávajúcu sa na neplatné, súdom zrušené územné rozhodnutie, a neurobil tak," konštatuje Trubíniová. Myslí si, že znenie VZN navodzuje pocit neistoty a zároveň protiprávnosti, lebo nezodpovedá hlasovaniu, ktorým mestské zastupiteľstvo schválilo ÚP.
Podľa OI obyvatelia Bratislavy nepredpokladajú, že zvolením sa všetci poslanci stali odborníkmi na územné plánovanie. Členovia OI však očakávajú, že poslanci si pred prerokovaním a hlasovaním nájdu čas na podrobné prečítanie materiálu, ktorý je najdôležitejším dokumentom mesta za posledných 10 15 rokov. Tvrdia, že nedostatky sa udiali preto, lebo zastupiteľstvo nedostatočne kontroluje magistrát, svojvoľne podporuje jeho konanie, dáva mu voľnú ruku na akékoľvek úpravy, ako napríklad v tabuľkách záväznej časti ÚP (C.2.2.4) pri vytváraní čistopisu.
"Jeho pracovníci zmenili značky, farby, viacero textov, pridali a zmenili funkcie, ale napríklad VZN o starom ÚP nedali zrušiť," dodáva Trubíniová. Podľa nej 28. augusta na mimoriadnom zasadnutí zastupiteľstva hlavného mesta SR majú kompetentní jedinečnú príležitosť napraviť chyby v uznesení č. 123/2007 i vo VZN č. 4/2007.