Zástancu autonómie obyvateľov maďarskej národnosti na Slovensku a podpredsedu Strany maďarskej koalície (SMK) Miklósa Duraya dnes jeho strana za výroky o kolegoch nepotrestala. Duray sa totiž ospravedlnil a vedenie strany tento krok zobralo na vedomie, povedal po rokovaní predsedníctva SMK líder tejto opozičnej strany Pál Csáky.
Duray prednedávnom o bývalom predsedovi strany Bélovi Bugárovi tvrdil, že ho v 90. rokoch riadil bývalý spolupracovník komunistickej Štátnej bezpečnosti. Rovnako vyhlásil, že niekdajší minister pôdohospodárstva Zsolt Simon si "kupoval" hlasy niektorých delegátov na okresnom sneme v Rimavskej Sobote, kde sa stal predsedom okresnej organizácie strany. Obaja politici Durayove vyhlásenia odmietli.
"Predsedníctvo zobralo na vedomie ubezpečenie pána Duraya, že sa táto vec nebude opakovať," povedal Csáky. Žiadny z členov predsedníctva podľa neho ani nenavrhol, aby proti Durayovi začalo disciplinárne konanie. "Netajím sa tým, že som volil takzvanú mäkkú cestu, apeloval som na zodpovednosť," reagoval Csáky na otázku, že Duray už v minulosti sľúbil vzdať sa kontroverzných vyhlásení.
SMK by podľa prieskumov verejnej mienky dlhodobo volilo asi desať percent voličov, čo približne zodpovedá zastúpeniu obyvateľov maďarskej národnosti na Slovensku. Výraznejšie zmeny v prieskumoch nepriniesla ani výmena na poste predsedu strany, keď na jar prekvapujúco porazil bývalý podpredseda vlády Csáky niekdajšieho dlhoročného predsedu SMK Bugára. Práve pod Csákyho vedením sa jedným z podpredsedov stal Duray, pričom Csáky údajne zvíťazil vo voľbách predsedu strany práve vďaka Durayovej podpore.
Bývalý disident z čias komunistického režimu Duray v minulosti viackrát hovoril o potrebe vytvoriť na Slovensku čiastočnú autonómiu pre obyvateľov maďarskej národnosti. V minulosti taktiež spochybnil Trianonskú dohodu, či takzvané Benešove dekréty.
K ďalším bodom dnešného zasadnutia predsedníctva patrila aj problematika odškodnenia občanov, ktorých sa dotkli Benešove dekréty. Predsedníctvo chce do troch týždňov vypracovať materiál, súvisiaci s touto problematikou.
"Zhodli sme sa na tom, že budeme pokračovať v tomto dialógu podľa pôvodného harmonogramu. To znamená, že do troch týždňoch predsedníctvo strany bude rokovať o otázkach, týkajúcich sa tejto oblasti," vysvetlil Csáky. Týka sa to problému zákonných nariadení Slovenskej národnej rady, ktorými sa aplikovali Benešove dekréty na území Slovenska, o možnom odškodnení tých občanov SR, ktorí boli odvedení do Čiech na nútené práce, ako aj možným odstránením niektorých deformácií následkov takzvanej dohody zo Štrbského Plesa.
Predsedníctvo sa zaoberalo tiež situáciou v Slovenskom rozhlase a činnosťou riadiacich pracovníkov SRo ohľadne vysielania pre menšiny na Rádiu Patria, ktoré považujú za neprijateľné. "Vyslovujeme dôraznú kritiku k aktivitám vedenia SRo a vyzývame pána premiéra, ako aj ministra kultúry Mareka Maďariča, aby konali v tejto veci," povedal šéf SMK. Podľa jeho slov je neprijateľné, aby s odvolaním sa na rušenie vysielania SRo na stredných vlnách bolo ukončené, alebo zdeformované vysielanie Rádia Patria. "Myslíme si, že je to v rozpore so zákonom o Slovenskom rozhlase a s medzinárodnými záväzkami SR. Bolo by absolútne nemiestne, keby teraz s odvolaním sa na finančné problémy bola táto aktivita zrušená," dodal.
Strana vyjadrila znepokojenie aj nad financovaním univerzity Jánosa Selyeho v Komárne, na ktoré chcú upozorniť podpredsedu vlády Dušana Čaploviča. Tu plánujú zároveň 8. septembra zorganizovať konferenciu, na ktorej bude prítomných okolo 350 členov SMK, čím sa začnú vzdelávacie aktivity štruktúr strany.
Do konca mesiaca majú traja členovia predsedníctva vypracovať koncepciu osláv desiateho výročia vzniku strany, ktoré bude na budúci rok.