Bratislava 12. apríla (TASR) - Na prílišnú pomalosť prechodu financií zo štátnej správy na samosprávy podľa koncepcie reformy verejnej správy upozornil dnes predseda DS Ľudovít Kaník. Proces finančnej a daňovej decentralizácie však možno podľa neho urýchliť tak, že sa hneď v prvej etape rozhodne o prechode výnosu z niekoľkých druhov daní priamo na obce a mestá. Do úvahy prichádza daň z prevodu a prechodu nehnuteľností a daň z podnikania právnických a fyzických osôb. Kaník tvrdí, že výnos z nich by pre obce a mestá znamenal príjem sedem až osem miliárd korún. Na uskutočnenie tohto zámeru je podľa neho potrebné schváliť novelu zákona o dani z príjmov právnických a fyzických osôb, ktorý predložila do parlamentu DS.
Kaník dnes zároveň zopakoval, že nie je dôvod nespojiť v prípade potreby hlasovanie o reforme a o dvanástich územných celkoch s hlasovaním o dôvere vládnemu kabinetu v parlamente. "Keď je potrebné zaviesť zásadnejšie opatrenie, treba mať odvahu aj položiť obrazne povedané hlavu na klát," vyhlásil predseda občianskych demokratov pred novinármi. Aby si tí, ktorí nevyužili dvojročnú diskusiu a dnes lavírujú a prinášajú stále nové návrhy, uvedomili, či sú pre nich dôležitejšie stranícke záujmy alebo presadenie v spoločnosti potrebnej reformy, dodal.
Ako ďalej uviedol, nie sú opodstatnené hrozby opozície, že anuluje zmeny, ktoré prinesie reforma, v prípade svojho nástupu k moci po budúcich voľbách. Medzi predstaviteľmi samosprávnych vyšších územných celkov - "ich poslancami a hajtmanmi" - budú totiž aj zástupcovia súčasných opozičných subjektov. "Neviem si predstaviť, že by ktorákoľvek strana alebo hnutie povedalo svojim poslancom končite, choďte domov, to si nemôže dovoliť žiadna politická strana, pretože by si tak podpísala úmrtné oznámenie," tvrdí predseda DS.