Minister obrany František Kašický sa bude usilovať, aby zahraničné misie ozbrojených síl SR spolufinancovalo aj NATO alebo Európska únia. Kašický to uviedol dnes počas odovzdávania medailí príslušníkom Ozbrojených síl SR pri príležitosti výročia Slovenského národného povstania a schválenia Ústavy SR.
V kontexte medzinárodnej spolupráce minister prízvukoval, aby Slovensko dávalo svojim zahraničným partnerom len sľuby, ktoré dokáže splniť. Ako však podotkol, "je rád, že sme nepodľahli tlaku prehodnotiť postoj k Slovenskému národnému povstaniu."
Pamätnú medailu ministra obrany prvého stupňa si prevzal aj predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Rudolf Púčik. Kašický ocenil Púčikov prínos pri zlepšovaní vzťahov Ministerstva obrany (MO) SR a Národnej rady SR.
Kašický počas príhovoru uviedol, že pod jeho vedením si armáda bude dávať reálne ciele, ktoré dokáže splniť. V tejto súvislosti dodal, že obrana nikdy nebude mať k dispozícii dve percentá HDP, ako to od svojich členov vyžaduje NATO.
Medzi najbližšie ciele MO SR patrí zlepšenie spolupráce spravodajských služieb (Vojenského obranného spravodajstva, Vojenskej spravodajskej služby a Slovenskej informačnej služby), transformácia vojenského školstva, zlepšenie sociálneho zabezpečenia vojakov a zefektívnenie používania finančných zdrojov.
Fedor považuje spolufinancovanie zahraničných misií OS SR za reálne
Spolufinancovanie zahraničných misií slovenských ozbrojených síl zo strany NATO alebo EÚ je podľa poslanca za SDKÚ-DS a bývalého ministra obrany Martina Fedora reálne. Nastavenie takéhoto mechanizmu však považuje za dlhodobý proces, pri ktorom treba akcie a nasadené jednotky posudzovať individuálne.
Zvažovať je potrebné i finančnú náročnosť jednotiek, ktorá sa líši podľa ich zamerania a špecializácie. "Obsahuje to nielen finančné, plánovacie, ale aj politické komplikácie," uviedol Fedor pre TASR.
Podľa Fedora v súčasnosti platí princíp, že náklady na pobyt vojakov znáša vysielajúca krajina. Ako pozitívum spolufinancovania misií Fedor vníma skutočnosť, že by prispievali všetky členské krajiny. Negatívom však je, že na pobyte cudzích vojsk v zahraničí by sa podieľali aj krajiny, ktoré sa na misii nezúčastňujú.
V konkrétnom prípade slovenskej jednotky pod patronátom NATO v Afganistane by Fedor bol za jej spolufinancovanie.
"Žiadnej iniciatíve sa medze nekladú," uviedol na margo aktivity Kašického Fedorov stranícky kolega a bývalý minister obrany Juraj Liška. Pre TASR uviedol, že na pôde NATO tento návrh zrejme neuspeje, šancu na úspech by však mohol mať v prípade bojových skupín rýchleho nasadenia pod patronátom EÚ.
Bojové skupiny v počte približne 1500 vojakov jednotlivých krajín EÚ budú na základe princípu rotácie pripravené kedykoľvek zasiahnuť v regióne Európy, Blízkeho východu a severnej Afriky. V prípade vzniku konfliktu v čase pohotovosti slovenskej jednotky by náklady na nasadenie vojakov mohli byť podľa Lišku pre Slovensko neúnosné.