Bratislava 28. augusta (TASR) - Za 27 rokov sa z učebníc dejepisu pre základné školy stratilo 27 strán o Slovenskom národnom povstaní (SNP), v stredoškolských knihách už chýba aj prívlastok "slovenské národné". Chabé informácie majú žiaci aj o auguste 1968.
Kým v roku 1973 sa o SNP v 9. ročníku písalo na 29 stranách formátu A5, v roku 1983 sa téma scvrkla na 11 a učebnici z roku 2000 na to stačí strana A4 a stranová obrazová príloha. Dejepisné učebnice pre stredné školy vysvetľujú boj za naše oslobodenie len ako súčasť domáceho a zahraničného odboja, samotnú prípravu SNP vysvetľuje 18 riadkov, ďalších pár riadkov popisuje jeho priebeh.
Socialisti a imperialisti
"Dnešné deti majú iné záujmy a moji deviataci sa na SNP dívajú ako na obdobie rovnako vzdialené ako obdobie dinosaurov," zhodnotil stav dejepisár s 27-ročnou praxou zo ZŠ Jahodnícka v Martine Stanislav Schaffer.
Skúpe informácie ponúkame deťom a mládeži aj o invázii vojsk Varšavskej zmluvy do Československa v auguste 1968. Ten sa kedysi v učebniciach spomínal len veľmi okrajovo ako "pokus imperialistických síl zlikvidovať socializmus v Československu".
"Učilo sa to veľmi ťažko, pretože deti mali informácie z domu -podľa toho, či rodičia počúvali Slobodnú Európu alebo nie," doplnil Schaffer.
K SNP sa mnohí žiaci vôbec nedostanú
Pražská jar sa v dejepisnej látke objavila tesne pred 1989 a po 18 rokoch ju teraz učitelia vysvetľujú ako zmarený pokus o demokratizáciu socializmu v Československu.
"Aj tejto téme sa venuje len pár riadkov, ale je na samotnom učiteľovi, čo a akým spôsobom svojim žiakom ponúkne," uviedol Karol Vereš z Gymnázia Andreja Sládkoviča v Krupine, ktorý učí históriu 12 rokov. Problém však vidí aj v tom, že SNP aj invázia vojsk sa preberajú až na konci tretieho ročníka gymnázia a učiteľ sa k nim pre veľký rozsah učiva niekedy ani nedostane. Študenti sa o tom učia na seminári v poslednom ročníku. Ten však kvôli prípravám na maturitu a prijímačky vníma väčšina len okrajovo.
Hoci súčasný rozsah výučby o SNP považuje za nedostatočný aj Slovenský zväz protifašistických bojovníkov, hovorkyňa ministerstva školstva Viera Trpišová pre TASR uviedla, že v súvislosti s problematikou SNP a 21. augustom sa učebné osnovy dejepisu nemenili.
Učebnica bola pripravená prirýchlo
November 1989 síce do krajiny vniesol nového ducha, ale učebnice nestihli tak pružne na zmeny reagovať. Sami učitelia považujú dejepisnú knihu, ktorá vtedy vznikla a stredné školy ju používali do roku 2005, za "šitú horúcou ihlou".
"Priznal to aj samotný autor Ľubomír Lipták, ale snažil sa o doplnenie medzier a objektivizáciu," konštatoval Štefan Mocko z Gymnázia L. Novomeského v Senici, ktorý učí históriu už 45 rokov.