Situácia vo vzťahu medzi Slovenskom a Maďarskom sa radikalizuje. Touto vetou sa začína spoločné vyhlásenie troch poslancov Národnej rady SR za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) - Vladimíra Palka, Františka Mikloška a Pavla Minárika a bývalého predsedu KDH Jána Čarnogurského, ktoré spoločne prezentovali na dnešnej tlačovej besede.
Jej nosnou témou bol aktuálny stav slovensko - maďarských vzťahov a vznik nového maďarského paramilitantného hnutia Maďarská garda.
Príklad radikalizácie - SMK
Príkladom radikalizácie vzťahov je podľa Palka aj snaha Strany maďarskej koalície (SMK) opätovne otvoriť otázku odškodnenia obetí Benešových dekrétov.
Slovenská a maďarská strana by podľa Palka mohli recipročne vyjadriť ľútosť nad Slovákmi, ktorí utrpeli ujmu počas Viedenskej arbitráže, ako aj nad občanmi maďarskej národnosti, ktorých postihli Benešove dekréty. Ich rušenie však Palko, Mikloško, Minárik a Čarnogurský nepodporujú.
Zároveň kritizujú opozičné strany za to, že na aktivity predsedu SMK Pála Csákyho, ktorý parlamentnú iniciatívu na odškodnenie obetí Benešových dekrétov avizoval prostredníctvom maďarských médií, dostatočne nereagovali.
Vyhlásenie nie je vyhlásením KDH
Palko pre médiá potvrdil, že nejde o vyhlásenie KDH, ale len ich štyroch.
Na otázku agentúry SITA, či text vyhlásenia konzultovali s predsedom KDH Pavlom Hrušovským, Čarnogurský reagoval, že nie, pretože neexistuje žiadny záväzok, ktorý by im to prikazoval a tlačová beseda nebola zvolaná s cieľom kritizovať KDH.
Radikalizácia nám nesmie byť ľahostajná a treba nájsť na ňu čo najúčinnejšiu odpoveď, uvádza sa vo vyhlásení. Za účinnú odpoveď štvorica nepovažuje urážanie Maďarov, ale v čiastkových prípadoch možno podľa nej použiť aj silu.
"Myslíme si, že ak by na Slovensko prišiel príslušník Maďarskej gardy, mal by byť zatknutý a trestne stíhaný podľa § 312 Trestného zákona," uvádza sa vo vyhlásení. V diskusii o krivdách minulosti je účinnou slovenskou odpoveďou poukázať na to, že Slováci nie sú o nič väčšími dlžníkmi voči Maďarom, ako Maďari voči Slovákom.
Gesto - vrátenie pamiatok
Štvorica členov KDH vo vyhlásení navrhuje gestá vzájomného porozumenia v tom zmysle, aby parlamenty Slovenska a Maďarska na základe vzájomnej dohody súčasne prijali uznesenia, ktorými by bola vyjadrená ľútosť nad utrpením Slovákov vyhnaných po Viedenskej arbitráži a Maďarov vysídlených na základe Benešových dekrétov.
Domnievame sa, že Maďarsko by mohlo prispieť k porozumeniu medzi Slovenskom a Maďarskom niektorými svojimi gestami, pokračuje text vyhlásenia, ktoré špecifikuje, "že ako príklad takého gesta uvádzame navrátenie niektorých kultúrnych pamiatok, ktoré vznikli v minulosti na území Slovenska a mali by byť dnes súčasťou slovenského kultúrneho dedičstva. Boli však odvezené vo viacerých vlnách od roku 1867 až po 2. svetovú vojnu na územie dnešného Maďarska, kde sa nachádzajú. O nutnosti navrátenia týchto kultúrnych pamiatok hovorí Trianonská dohoda i Parížska mierová zmluva po 2. svetovej vojne. O navrátení týchto predmetov rokovala v šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia československo-maďarská komisia, avšak bez výsledku. Domnievame sa, že SMK by mohla pomôcť pri sprostredkovaní navrátenia týchto kultúrnych pamiatok," končí sa vyhlásenie ktoré sformulovali Vladimír Palko, Pavol Minárik, František Mikloško a Ján Čarnogurský.