Jankov vŕšok 29. augusta (TASR) Významným pamätným miestom Slovenského národného povstania (SNP) je Jankov vŕšok nad obcou Uhrovec v okrese Bánovce nad Bebravou. Pôsobila tu partizánska brigáda Jána Žižku, ktorá v určitom čase mala až 1600 členov.
Brigáda bola internacionálna, viac ako iné partizánske zväzky v tom čase, spomína jeden z jej členov, dnes 87-ročný František Hejl, ktorý sa neskôr stal profesorom brnianskej univerzity. Pôsobili v nej nielen Slováci, ale aj značný počet Čechov, Rusov, ba aj Francúzov, o čom sa v minulosti veľa nehovorilo. Hejl bol totálne nasadený v nemeckých zbrojovkách. Tie spojenci zbombardovali a preto ich presťahovali do Dubnice nad Váhom i s robotníkmi, pochádzajúcimi z rôznych okupovaných krajín Európy. Po vypuknutí SNP značná časť pracovníkov zbrojovky ušla do hôr. Na Jankov vŕšok Hejl priviedol v noci z 3. na 4. septembra 186 Francúzov.
Historici v posledných desaťročiach obchádzali fakt, že v brigáde pôsobil aj Alexander Dubček a jeho brat Július. Ten dokonca padol v boji s nemeckými fašistami pri Dolných Vesteniciach. Alexander Dubček bol dvakrát ranený. Ošetrovala ho Anička Uličná, ktorá sa neskôr stala jeho manželkou. Potvrdil to Dubčekov syn Peter, ktorý počas uplynulého víkendu prišiel vzdať úctu otcovým spolubojovníkom.
Veniec k pamätníku padlých položil aj veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Vladimír Galuška. Povedal, že Česi sú na SNP rovnako pyšní ako Slováci. Pretože boj proti fašizmu bol spoločný.